Foto: cine-max.sk

Do slovenskej kinodistribúcie vstupuje 1. júna nový film Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Rodinný priateľ. Prináša skutočný príbeh rodiny, ktorú diváci poznajú zo snímky Pelíšky.

Film je prvým z očakávanej voľnej trilógie. Pod spoločným názvom Zahradnictví spísal scenárista Petr Jarchovský dve desaťročia kroniky vlastnej rodiny, ktorej členovia boli odsúdení prežiť najlepšie roky svojho života na pozadí pohnutej doby 1939 – 1959. Prvý z nich, melodráma Rodinný priateľ, prichádza do slovenských kín začiatkom júna, zvyšné dva, žánrovo odlišne ladené od drámy po komédiu – Dezertér a Nápadník, budú nasledovať v septembri a novembri.

Pri písaní scenára sa Jarchovský opieral o pamäť svojich rodičov. Vraví, že si pôvodne chcel uchovať spomienky na ich rozprávanie, nahrával a zapisoval si príhody. Podnetom pre autorské spracovanie materiálu sa stala až smrť jeho otca: „Bol to pre mňa silný impulz rodinnú pamäť zafixovať a pretvoriť ju do fabulovaného príbehu. Z množstva príhod, spomienok a námetov nakoniec vystúpili tri nosné príbehy, diely filmovej trilógie, ktoré som nazval Zahradnictví.“

Z histórie svojej rodiny pritom nečerpal prvýkrát. Postavy jeho starých rodičov zvečnil v legendárnom filme Pelíšky, kde dvojicu bravúrne stvárnili Jiří Kodet a Emília Vášáryová. Vo filme sa vtedy objavila Jarchovského teta Jindřiška, nie však matka Daniela, ktorá bola v čase príbehu vydatá a žila so svojou novou rodinou. Tento dlh voči matke sa rozhodol splatiť práve v trilógii Zahradnictví, ktoré postupne mapuje jej život od narodenia v dramatických časoch protektorátu až po zásnuby s Jarchovského otcom.

Rodinný priateľ sa odohráva v 40. rokoch za nemeckej okupácie, keď tri mladé ženy a dve deti čakajú na návrat svojich mužov a otcov, uväznených gestapom. Vojnou vynútenému rodinnému spoločenstvu troch sestier obetavo pomáha rodinný priateľ a lekár Jiří Erben.

Príbeh je rodinný portrét zachytený očami žien, ktoré spojil osud. Jeho súčasťou je rodiaci sa krehký vzťah medzi jednou zo sestier a lekárom Jiřím, o ktorom všetci vedia, ale nehovoria. I napriek žánru romantickej drámy vo filme nechýbajú „pelíškovské“ momenty. „Ľahká ruka, ktorá je obchodnou značkou dvojice Jarchovský – Hřebejk, je citeľná aj v Rodinnom priateľovi. Humor sa mu skrátka v tejto konštelácii nemohol vyhnúť,“ poznamenal slovenský producent snímky Michal Kollár (Dom, Domácí péče, Červený kapitán).

V postave mladšej verzie Jarchovského starého otca nahradil Jiřího Kodeta Martin Finger, Emíliu Vášáryovú ako scenáristovu starú matku Aňa Geislerová. Plejádu známych hercov v postavách členov rodiny ďalej dopĺňajú Jiří Macháček, Klára Melíšková, David Novotný a iní. V úlohe člena nemeckého gestapa sa objaví Richard Stanke.

Režisér Hřebejk označuje rodinnú ságu Zahradnictví za najväčší projekt svojho života. K jej obsadzovaniu pristupoval mimoriadne zodpovedne: „Pre tieto postavy, o ktorých mi Peter rozprával asi od pätnástich a z ktorých som aj ja niekoľko osobne poznal, som sa snažil nájsť tých najlepších hercov.“ Sága rozprestierajúca sa v čase bola špecifickou výzvou: „Najzložitejšie bolo obsadiť deti, ktoré sa v Zahradnictví objavujú v troch generáciách – najskôr v predškolskom veku, potom zhruba desaťroční a nakoniec ako dospelí. A vôbec, nielen hlavné úlohy, ale aj tie menšie, zároveň však kľúčové, hrajú najlepší herci, akých poznám.“

Trilógia je česko-slovensko-poľskou koprodukciou. Podieľali sa na nej poľský kameraman Bartek Cierlica, kostýmová výtvarníčka Katarína Štrbová Bieliková, pod výpravu sa podpísal architekt Jan Kadlec.

Pozri aj: 15+ filmov, ktoré vás naučia o histórii Slovenska a Česka viac, ako hodiny dejepisu

TASR
Príbehy
0
Komentovať (0)