Foto: TASR/AP

Kritika je podľa nehol pokrytecká.

Prezidentovi Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Giannimu Infantinovi sa nepáči kritika pomerov v Katare, dejisku tohtoročných majstrovstiev sveta vo futbale, zo strany európskych krajín. V Katare a najmä v hlavnom meste Dauha sú podľa vedúceho predstaviteľa svetového futbalu pripravení zorganizovať „najlepší svetový šampionát v histórii“.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najvyšší predstavitelia Kataru sú dlhodobo kritizovaní za nedodržiavanie ľudských práv, diskrimináciu homosexuálov či zotročovanie zahraničných robotníkov, ktorí pracovali na infraštruktúre pre „mundial“.

Kritika je podľa nehol pokrytecká

Infantino však kritikom z Európy odkazuje, aby neboli pokryteckí. „Za to, čo sme my Európania urobili za ostatných 3-tisíc rokov, by sme sa mali ospravedlňovať najbližších 3-tisíc rokov a nepoučovať iných o morálke,“ povedal šéf FIFA na sobotňajšej tlačovej konferencii v dejisku MS 2022.

Foto: Profimedia

Sám Infantino vraj zažil v detstve diskrimináciu a šikanu na vlastnej koži ako syn talianskych rodičov, ktorí prišli do Švajčiarska za prácou. Kým Európania podľa jeho slov zatvárajú hranice pred ekonomickými migrantmi, Katar poskytol prácu robotníkom z Bangladéša, Indie a ďalších ázijských krajín. Tí podľa rôznych ľudsko-právnych organizácií často nedostávali adekvátnu mzdu, pracovali v nevhodných podmienkach a niekoľko tisíc z nich zomrelo počas výstavby štadiónov pre MS.

Katarčania v ostatných rokoch upravili svoje zákony a zlepšili podmienky pre zahraničných robotníkov. Ocenil to aj Gianni Infantino. „To, čo dokázali v ostatných mesiacoch, je vcelku úžasné,“ vyslovil prezident FIFA uznanie organizátorom prvého svetového šampionátu na Blízkom východe.

Najnovšie články