Foto: Pixabay

brooklynskyfrajer / / News
Predstavte si, že strávite hodiny vybavovaním víz, balením kufrov, čakaním na letisku a nakoniec si vás na letisku ešte odvážia.

Predstavte si na moment, že ste v koži bežného Fína. Po novom by to u miestnych aeroliniek malo vyzerať tak, že si vás pred nástupom odvážia. Pred ostatnými cestujúcimi vám oznámia, že máte nadváhu a zapíšu si do papierov, koľko vážite. Dôvod? Je to kvôli tomu, aby aerolinky vedeli určiť, koľko paliva sa spotrebuje počas toho, ako vás dostanú do vzduchu.

To je naozaj nevhodné a drzé. O to smutnejší je fakt, že toto by mala byť už čoskoro realita. Vo Fínsku má nadváhu viac ako 58% dospelých ľudí. Rapídny nárast hmotnosti fínskeho národa teda zasahuje aj do funkčnosti ich lietadiel. Fínska letová spoločnosť Finnair však v súčasnosti lieta podľa 8 rokov starých štandardov stanovených Európskou agentúrou pre letovú bezpečnosť.

Pixabay

Odkedy začali tieto pravidlá platiť, nabrali fínske ženy na váhe 5 kilogramov a fínski muži 1 kilogram. Plán spoločnosti je teda taký, že pred vzletom svojich lietadiel chcú odvážiť všetkých 150 pasažierov, aby tak mali prehľad o tom, aká je bežná váha ich zákazníkov. A so svojimi opatreniami začínajú už teraz, pretože štatistiky tvrdia, že ľudia najviac priberajú medzi obdobím leta a zimy.

Aj napriek tomu, že aerolinky tvrdia, že zákazníkov nepostihnú žiadne sankcie, ani v prípade vysokej nadváhy, nemení to nič na veci, že ich kroky sú neetické a najmä nezmyslené. Vo Fínsku trpí každá piata tínedžerka poruchou príjmu potravy a ďalšími podobnými problémami, ktoré sa prenášajú aj do dospelosti. Podľa národnej zdravotnej služby (NHS) sa až 5% dospelých Fínov potýka s prejedaním.

Pixabay

Najjednoduchšie riešenie pre aerolinky by bolo prispôsobiť sa pravidlám platným k roku 2017, ktoré sú stanovené na základe priemernej váhy. Samozrejme by im kvôli tomu klesli zisky, pretože namiesto váženia pasažierov by ich prosto museli prepraviť menej. Teda by sa zbavili niekoľkých miest na sedenie, čo by pre letecké spoločnosti nebolo ekonomicky výhodné.

Unsplash

Pokiaľ však stavajú svoje materiálne priority pred potreby zákazníkov, chyba zrejme nebude na strane priberajúceho národa. Nielen, že by sa po správnosti aerolinky mali adaptovať, ale mali by vykonať správne kroky aj z morálnych dôvodov. Nie je totiž vhodné spôsobovať cestujúcim psychickú ujmu a ponižovať ich. A tobôž nie v čase, kedy by sa mali tešiť na cestovanie a čas strávený napríklad na dovolenke. Pevne veríme, že fínske letové spoločnosti svoje kroky čoskoro prehodnotia.

Pozri aj: Ako bude vyzerať svet do roku 2050? Toto sú udalosti, ktoré zmenia náš svet od základov

metro.co.uk
Komentovať (0)