Foto: SITA

Štart je z firemnej základne neďaleko mestečka Van Horn v americkom Texase.

Práve v týchto chvíľach štartuje Jeff Bezos, zakladateľ spoločnosti Amazon na krátky vesmírny výlet. Spolu s ním je na palube aj jeho brat a tiež 82-ročná žena a 18-ročný muž. 

Deväť dní po britskom miliardárovi Richardovi Bransonovi chce podniknúť krátky výlet do vesmíru aj zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos, informuje agentúra DPA.

Kozmická loď New Shepard spoločnosti Blue Origin v priebehu dvoch minút zrýchliť na viac ako 3700 kilometrov za hodinu, informuje DPA. Oddelená kapsula dosiahne najvyšší bod letu vo výške viac ako 100 kilometrov nad zemou. Beztiažový stav by mal trvať tri minúty. Potom sa má znovu dostať do zemskej atmosféry a pristáť v texaskej púšti pomocou veľkých padákov. Celkovo by mala cesta trvať len asi desať minút.

Foto: SITA

Jedinečná posádka

Na palube vesmírneho plavidla je okrem Jeffa Bezosa aj jeho brat Mark a ďalší dvaja ľudia. Prvým z nich je 18-ročný Oliver Daemen, ktorý sa má stať vôbec najmladším človekom vo vesmíre, informuje agentúra AFP. Daemen, ktorý vlani ukončil strednú školu, bude zároveň prvým platiacim zákazníkom Blue Originu. Stane sa tak aj napriek tomu, že mladík nebol výhercom aukcie, ktorý si za 28 miliónov dolárov zabezpečil miesto v posádke kozmickej lode New Shepard. Výherca aukcie, ktorý si želal zostať v anonymite, sa na aktuálnom lete zúčastniť nemôže, a preto poletí v niektorom z ďalších plánovaných letov. Daemenov otec zaplatil v charitatívnej aukcii druhú najvyššiu sumu, jej výška však nebola zverejnená.

Foto: SITA

Do vesmíru s Daemenom a bratmi Bezosovcami poletí aj 82-ročná americká letkyňa Wally Funková, ktorá sa zase stane najstarším človekom vo vesmíre. Rekord v súčasnosti drží astronaut John Glenn, ktorý v roku 1962 ako prvý Američan obletel zemeguľu a do vesmíru sa opäť pozrel v roku 1998 ako 77-ročný.

Foto: SITA

Let online

Let je naplánovaný na 15:00 nášho času a má trvať iba už spomínaných 10 minút. Sledovať ho môžete aj tu:

0
Uložiť článok
Komentovať