Foto: Wikimedia

Ak sa sopky prebudia, bude to mať veľmi zlý dopad na výšku hladiny morí.

Antarktída je miesto plné ľadu a nehostinnej krajiny, kde až na zopár vytrvalcov v podobe rôznych vtákov či tučniakov nenájdete nič. Teda aspoň to si všetci myslia. Nedávno sa však vedcom podarilo pod hrubou vrstvou ľadu objaviť obrovskú sopečnú zónu, ktorá je svojou rozlohou najväčšia na Zemi.

Článok pokračuje pod videom ↓

Takmer stovka novoobjavených sopiek sa nachádza na južnom póle. Ide takmer o trojnásobne väčší počet vrcholov sopiek ukrytých pod ľadom, o ktorých vedci vedeli. Predpokladajú však, že sa ich tam môže nachádzať ešte omnoho viac. Fakt, že také veľké množstvo sa ich ukrýva pod ľadom, je zarážajúci a len dokazuje, aký rozľahlý a vzdialený kontinent Antarktída je. Nemenej zaujímavý fakt je tiež to, že vrstvy ľadu sú hrubé niekoľko kilometrov.

Boli sme prekvapení,“ vyjadril sa expert na ľadovce Robert Bingham, „nečakali sme, že sa nám podarí objaviť taký veľký počet. Takmer sa strojnásobil počet sopiek, o ktorých sme vedeli. Predpokladáme, že sa ich pod Rossovým pobrežným ľadom nachádza ešte omnoho viac.“ Podľa vedcov to má byť oblasť, ktorá je najhustejšie pokrytá sopkami. Dokonca viac ako vo východnej Afrike, kde sa nachádzajú aktívne sopky Nyiragongo, Kilimandžáro, Longonot a mnohé ďalšie.

wikimedia.org

Výskumníci sa teraz snažia určiť, akú veľkú hrozbu predstavujú a čo by sa mohlo stať s vrstvou ľadu, ak by vybuchli. „Došlo by k destabilizácii ľadovej vrstvy západnej Antarktídy. Erupcia by určite spôsobila roztápanie ľadu, čo by viedlo k ďalším odtrhnutým ľadovcovým kryhám do mora,“ tvrdí Bingham. Roztápajúci sa ľad by taktiež zdvihol hladinu morí, čo by v spojení s globálnym otepľovaním mohlo viesť ku katastrofe.

Ľad na Antarktíde predstavuje 90 percent všetkého ľadu na Zemi a ak by sa úplne roztopil, hladina morí by stúpla o 60 metrov. To by síce samotný vulkán nespôsobil, no do úvahy je potrebné brať aj to, že erupcia by narušila celistvosť celého kontinentu. Keďže Arktída a Antarktída sú oblasti najcitlivejšie na globálne otepľovanie, roztápanie ľadu by mohlo zvýšiť šance na ďalšie erupcie.

Pozri aj: Smutná fotka ľadového medveďa šokovala svet. Ukázala, ako klimatické zmeny priamo ovplyvňujú našu Zem

mnn.com
Uložiť článok

Najnovšie články