Foto: Wikimedia (Bas Leenders)

Grécka pláž zakazuje fajčenie.

Fajčiari hovoria, že ide o krásny zlozvyk. Pravda je však samozrejme niekde úplne inde a je to tak, že v modernej spoločnosti fajčenie (minimálne v tradičnej podobe), stráca svoje zastúpenie. Slovensko je jednou z posledných európskych krajín, kde je fajčenie v interiéroch stále povolené.

Nie je to však tak dávno, odkedy bolo fajčenie zakázané už na talianskej pláži v Bibione. Ako uvádza portál Greek City Times, teraz to čaká aj pláž na gréckom ostrove Serifos. Pláž Vagia beach bude od tohto leta nefajčiarskou zónou. Kultúrne stereotypy vravia, že Gréci sú tuhí fajčiari, no pokiaľ sa chystáte v lete navštíviť práve túto pláž, s fajčiarkou neresťou sa môžete odlúčiť.

Program sa bude šíriť ďalej

Za tento úspech môže pláž vďačiť organizácii A C Laskaridis Charitable Foundation, ktorá sa stará o udržateľnosť morí a prímorských oblastí. Program Sea Change Greek Islands sa však netýka len pláže Vagia beach, no bude implementovaný až na 10 rôznych kykladských ostrovov. Sú to práve ostrovy Sikinos, Amorgos, Koufounissia, Iraklia, Donousa, Schinoussa, Folegandros, Kimolos a Serifos, ktoré sú výrazne znečistené cigaretovými ohorkami.

Ilustračné foto: Pixabay

Cieľom nie je obmedzovať

Celý projekt sa spustí na zmieňovanej Vagia beach, kde nájdeme špeciálnu fajčiarku zónu. Tá bude vybavená nielen popolníkmi, ale aj informačnými panelmi, ktoré budú návštevníkov informovať o rizikách fajčenia pre životné prostredie. Cieľom pochopiteľne nie je turistov na dovolenke obmedziť, ale zamedziť znečisťovaniu morí. Dobrý príklad Grécko čerpá od krajín ako Španielsko či Francúzsko, kde je podobné opatrenie celkom bežné.

greekcitytimes.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )