Foto: unsplash

V posledných rokoch čoraz viac ľudí hľadá únik z veľkých miest najmä počas letných horúčav.

Možno by sme však z miest utekať nemuseli, keby sme v nich mali dostatok zelene. Podľa odborníkov stačí aj jediný strom na to, aby sme sa počas noci cítili počas letných horúčav o niečo lepšie.

Bez stromov sa mestá menia na peklo

Už nejaký čas je známy fakt, že stromy dokážu výrazne zmeniť to, ako sa v meste cítime. Pod stromami je citeľne chladnejšie a niet lepšieho pocitu, ako sa počas letnej horúčavy ukryť v ich tieni. Ako informuje portál Science Alert, dokonca aj jediný strom môže prispieť k tomu, aby sme sa v meste cítili o niečo lepšie. Stačí, ak sa na parkovisku nachádza zopár roztrúsených stromov a výsledok pocítite aj vtedy, ak si po práci budete chcieť sadnúť do rozhorúčeného auta.

Foto: unsplash

Aj takýmto spôsobom totiž vedci vplyv stromov testovali, do odparkovaných áut si namontovali teplotné senzory. V rámci výskumu vedci počas jedného horúceho dňa a jednej noci urobili v rôznych častiach Washingtonu až 70 000 meraní. Výsledky hovoria jednoznačne. Aj keď je stromov málo, mikroklíma je na danom mieste prijateľnejšia ako na miestach, kde stromy nie sú vôbec. Rozdiel bol citeľný aj v čase, keď zapadlo slnko, miesta so stromami boli o niečo chladnejšie.

Aj jeden strom je lepší ako žiaden

Ako píšu vedci v štúdii publikovanej prostredníctvom portálu EurekAlert!, existujú desiatky dôvodov na vysádzanie nových stromov. Jedným z nich je jednoznačne aj zvládanie horúčav v mestách. Aj ten najmenší vhodný priestor by mal byť využitý na to, aby tam bol vysadený strom. Koruna stromu zabráni tomu, aby sa radiácia dostala až k zemi, na teploty však jednoznačne vplýva aj transpirácia (výdaj vody vo forme vodnej pary) listov.

Foto: unsplash

Vykonanie takéhoto výskumu nebolo vôbec jednoduché, na mikroklímu v meste totiž vplýva množstvo faktorov. Vedcom sa však podarilo zistiť, že v poobedňajších hodinách dokážu koruny stromov udržať miesto chladnejšie až o 1,8 °C, čo je viac, ako sa doteraz odhadovalo. V priebehu dňa jediný strom nestačí, počas noci sa však situácia mení. Ak je strom vysoký 15 metrov, v poobedňajších hodinách môže vrhať tieň dlhý 14 metrov. Vo večerných hodinách však môže byť tieň dlhý až 56 metrov, pokrýva teda omnoho väčšiu plochu.

Ak sa teda na ploche nachádza zopár roztrúsených stromov, ktorých tieň pokrýva 50 % plochy, teplota môže byť až o 1,4 °C nižšia ako na miestach bez stromov. Bez stromov a inej zelene sa mestá počas leta dokážu veľmi rýchlo premeniť na horúce ostrovy. Aj keď v meste zrejme málokde nájdete zelenú džungľu, výskum je dôkazom toho, že aj jeden strom je lepší ako žiaden.

1
Uložiť článok
Komentovať