foto: screen YouTube/Odense Zoo

Príbeh zoologickej záhrady, ktorý sa nevidí len tak každý deň. Samci preberajú rodičovské povinnosti po tom, čo si otec vyrazí na vandrovku.

Minulý týždeň priniesol netradičnú situáciu, ktorá sa odohrala v zoologickej záhrade Odense v Dánsku. Homosexuálny párik tučniakov sa rozhodol „zachrániť“ či uniesť mláďa svojho druhu po tom, čo si pravdepodobne mysleli, že je zavrhnuté. Ošetrovatelia informáciu potvrdili s tým, že sa tak stalo počas toho, ako sa jeho biologický otec potuloval – a zjavne ignoroval svoje rodičovské povinnosti. 

„Myslím si, že samica bola v danom čase preč, aby sa mohla venovať svojmu kúpeľu. Takže úlohu starať sa o mláďa by mal prebrať samec,“ povedala ošetrovateľka zvierat Sandie Hedegård Munck pre dánske rádio DR. „Vykašľal sa na to a párik si pomyslel, že by bola škoda takúto situáciu nevyužiť,“ dodáva. To je zo strany otca veľmi zlý krok. „V divočine je prirodzené to, že do určitého veku vždy zostáva s mláďaťom tučniaka aspoň jeden z jeho rodičov,“ vysvetľuje pre Newsweek expert na tučniakov Dyan de Napoli.

Ako teda reagovali biologickí rodičia v momente, keď zistili, že ich mláďa je preč? Podľa predošlého správania, očakávania sa naplnili, otec si to ani len nevšimol. Pokračoval vo svojom potulovaní, ako keby žiadneho potomka nemal. Matka sa snažila pohľadom nájsť svoju ratolesť. Evidentne bola tá starostlivejšia polovička z páru. „Viem, že samica je veľmi starostlivá, čo sa týka mláďat. A dokonca aj veľmi agresívna k nám, ošetrovateľom ak sa priblížime príliš blízko,“ dodáva Munck.

Podľa vyjadrení NBC News sa vedenie rozhodlo aktívne nezapájať do vzniknutej situácie a dovolili náhradným opatrovníkom, aby si svojho adoptívneho potomka ponechali. Ale deň po „únose“ zmenili svoj názor.  Vyvrcholením incidentu bola konfrontácia s menšou hádkou (bez obáv, žiaden vták nebol zranený) a mláďa bolo s drobnou pomocou ošetrovateľov vrátené pôvodným rodičom.

Títo tučniaci neboli prvým prípadom, kedy si homosexuálne orientovaný zvierací párik adoptoval cudzie mláďa. Podobný úkaz nastal v roku 2014 vo Wingham Wildlife Park, kedy dvaja samci tučniaka jednopásoveho vychovali mláďa, ktorého matka sa rozhodla opustiť ho po tom, čo jej partner odmietol pomôcť s inkubáciou vajíčka. Majiteľ parku si dvojicu samček + samček pochvaľoval a dokonca ich nazval najlepším rodičovským párov, aký zatiaľ v parku mali. V minulosti sa vyskytli prípady homosexuálnych supov a bisexuálnych husí s podobnými výsledkami.

Dobrou správou je, že gay párik tučniakov neobišiel len tak naprázdno. Ošetrovatelia im zverili do starostlivosti vajíčko od opustenej samice, ktorá nebola schopná postarať sa oň sama.

Pingvindrama: Unge genforenes med forældre

Nyt i sagen om den kidnappede pingvin! 🐧 Efter et døgn måtte vores dyrepasser Sandie gribe ind for at få ungen tilbage til sine forældre. Det udløste en kamp blandt de to pingvinpar, men som erstatning for ungen har Sandie givet de to hanner et pingvinæg, som de kan passe i stedet. Nu er der igen fred og idyl i pingvinanlægget.😄

Gepostet von Odense Zoo am Dienstag, 25. September 2018

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy