Foto: TASR/AP

To, či sa Slovensko dostane do zoznamu nominovaných filmov, sa dozvieme v decembri

O cenu americkej Akadémie filmových umení a vied v kategórii medzinárodných celovečerných filmov sa uchádza 93 krajín. Vôbec po prvý raz pritom svojich kandidátov prihlásili Ghana, Nigéria a Uzbekistan. Za Slovensko sa o nomináciu v 92. ročníku udeľovania Oscarov uchádza dráma Nech je svetlo režiséra Marka Škopa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Medzinárodný celovečerný film americká filmová akadémia definuje ako celovečerný film dlhší ako 40 minút, ktorý vznikol mimo Spojených štátov a jeho dialógy sú prevažne v inom ako anglickom jazyku.

Správna rada Akadémie pritom v tomto roku rozhodla o premenovaní kategórie z cudzojazyčného filmu na medzinárodný a tiež o rozšírení shortlistu z deviatich na desať filmov.

Tento shortlist zverejnia v pondelok 16. decembra, nominácie vo všetkých kategóriách ohlásia v pondelok 13. januára 2020 a 92. udeľovanie Oscarov sa uskutoční v nedeľu 9. februára v hollywoodskom Dolby Theatre.

Vyhrá Slovensko Oscara?

Slovensko si Oscara v modernej ére filmu 21. storočia zatiaľ nedonieslo. Viac sa nám však darilo ešte v časoch Československa. Tam si prestížne filmové ocenenie, vtedy ešte pod názvom kategórie „Najlepší cudzojazyčný film“ odniesla napríklad snímka Obchod na korze (1965).

Foto: Filmové studio Barrandov

Neskôr sa ale tunajšej kinematografii darilo aspoň na nomináciách. O sošku zabojovala snímka Miloša Formana s názvom Lásky jedné plavovlásky (1966), film Jiřího Menezla Ostře sledované vlaky (1967) či komédia Hoří, má panenko (1968).

Oscarovým mohla byť aj kultová česko-slovenská komédia Vesničko má středisková z roku 1986, ktorá ale napokon nomináciu na ocenenie taktiež nepremenila. Posledým filmom zo spoločnej republikovej éry je kultová klasika Jana a Zdeňka Svěrákovcov s názvom Obecná škola (1991).

Uložiť článok

Najnovšie články