Ilustračná foto: TASR

Polícia SR bude monitorovať hranice s tým, že kontroly majú byť náhodné.

Prvý stupeň Alert systému pre prijímanie protiepidemických opatrení na vnútorných hraniciach Slovenska začne platiť od 20. septembra. Schválila to vláda na rokovaní vo štvrtok 16. septembra.

Polícia SR tak bude monitorovať hranice s tým, že kontroly majú byť náhodné. Policajti ich budú vykonávať v rámci bežného výkonu služby. Režim protiepidemických opatrení na hraniciach sa bude riadiť novým Alert systémom. Celkovo tento systém rozlišuje tri stupne, od ktorých sa bude odvíjať intenzita kontrol prichádzajúcich osôb.

3 fázy stráženia hraníc

  • V I. stupni, teda zelenej fáze, bude polícia hranice monitorovať, kontroly majú byť náhodné. Policajti ich budú vykonávať v rámci bežného výkonu služby.
  • V II. stupni, teda oranžovej fáze, má prejsť kontrolou väčšina osôb vstupujúcich na územie SR. Čas kontroly bude striktne určený v závislosti od kategórie hraničného priechodu. Niektoré malé, menej dôležité miesta na prekračovanie vnútorných hraníc sa uzavrú.
  • Pri III. stupni, teda v čiernej farbe, na hraniciach skontrolujú každú osobu. Kontroly sa budú realizovať 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Menšie, menej dôležité priechody sa uzavrú alebo vláda nariadi dočasné obnovenie kontroly vnútorných hraníc a určí, ktoré priechody možno využiť.

Výnimku z kontrol v II. a III. stupni má nákladná doprava. Policajný zbor bude vykonávať kontroly s podporou Ozbrojených síl SR.

0
Uložiť článok
Komentovať