Michal Blaško / / Objektívom
Koncertné kapely Para a Bez ladu a skladu nie sú na hudobnej scéne žiadnymi nováčikmi. Svedčí o tom aj ich spoločná novembrová československá tour....

Koncertné kapely Para a Bez ladu a skladu nie sú na hudobnej scéne žiadnymi nováčikmi. Svedčí o tom aj ich spoločná novembrová československá tour. Blas oslávili počas nej už tridsiate a Para svoje dvadsiate narodeniny. Na 10 koncertoch na Slovensku a 2 v Českej republike si ich prišlo vypočuť cez 6000 fanúšikov.

Väčšie či menšie koncertné priestory praskali vo švíkoch. Diváci si odnášali domov energiou nadupané zážitky. Fanúšikov počas nich potešila nie len skvelá hudobná produkcia, ale aj vizuálna stránka koncertov. Muzikanti ju zverili do rúk štúdiu Devkid – skúsenému VJovi Jánovi Šickovi a Šimonovi Chovanovi.

Po vypredaných koncertoch v Ostrave, Prahe, Nitre, Poprade, Košiciach a ďalších slovenských mestách, turné zakončili 28. novembrav bratislavskej Starej tržnici. Čo sa týka počtu fanúšikov tí bratislavskí v ničom nezaostávali. Stačil na to jediný pohľad na čakajúce rady pred vstupom. Tržnica sa behom pol hodiny zaplnila až po okraj a posledný koncert tour mohol začať.

blas para (1)

Hneď na úvod to odpálila kapela Para svojim hitom Doma dobre. Dav fanúšikov skákal. Tržnica sa otriasala od ich nadšeného skandovania a potlesku. Spolu so svojou obľúbenou kapelou si odspievali niekoľko refrénov známych hitov počas skladieb Otec, Celé tie roky, Keď ťa stretnem a ďalších. Spevák kapely, Tomáš Šedivý alias Lasky na počesť 20. rokov existencie kapely pokrstil výberové CD a jeho zväčšeninu obalu poslal do skákajúceho davu. Fanúšikovia tak mohli kapele na ňu napísať svoje blahoželania k okrúhlemu výročiu. Kapela si odspievala a odohrala známe hity aj so svojimi hosťami. Či už pieseň Menšina spolu s Mišom Kaščákom, alebo hit Veci, čo si pamätám, venovaný Jurajovi Kušnierikovi, spolu so svojim bývalým gitaristom, Jurajom Marikovičom. Lasky počas koncertu ukázal, že v sebe skrýva aj gentlemana a ženskej časti pod pódiom porozdával kvety.

blas para (15)

“Skupina Para miluje svoje publikuuum a Bratislave ďakujeee,” kričal Lasky na záver do skandujúceho davu a všetci spolu spievali pieseň Abstinent. Fanúšikovia však kapelu len tak nepustili a za obrovského potlesku si vyžiadali ešte ďalšie dva prídavky. Potom celá tržnica za spevu refrénu “Mám, mám rád také dni…” vyburcovali kapelu, ktorá musela pridať ešte tretí.

Potlesk nestihol ustať a už začal ďalší. Na pódium vystúpili elegáni v čiernych sakách a bielych košeliach s kravatami. Kapela Bez ladu a skladu je majstrom v udávaní rytmu. Presvedčili o tom už prvým veľkým hitom , piesňou Udavač. Ďalší hit Píšte všetci modrým perom si s kapelou na oplátku zaspieval Lasky z Pary. Počas koncertu lietalo vzduchom nad hlavami skandujúceho davu všeličo. No keď v rukách Miša po piesni Hore bez pristála podprsenka od fanúšičky, jeho potmehúdsky úsmev hovoril za všetko.

blas para (34)

“Naša skupina existuje už 30. rokov a to, že nám niekto hodil podprsenku sa nám stalo 2. krát. Teší nás to celú skupinu, poznamenal ešte k darčeku.

Elegáni na pódiu dlho v sakách nevydržali a onedlho už len v decentných bielych košeliach a kravatách skákali v rytme skladby Celý svet bude plný pohody spolu s davom jasajúcim pod pódiom. Mišo Kaščák si svoju kravatu strhol z krku a hodil ju do davu. Vyzdvihol ešte dôležitosť vzácneho hosťa, Stana Danjču, autora mnohých textov kapely, ktorého z pódia pozdravil do mikrofóna. Netrvalo však dlho a už ďalej energicky “udával rytmus” spolu s kapelou prostredníctvom svojich elektrických klávesov. Vraj práve počas tohto turné si na ne v Košiciach kúpil svoje úplne prvé puzdro v živote.

Na záver posledného koncertu novembrového turné Mišo dojato ešte všetkým poďakoval a už spoločne s kapelu Para odpálil pieseň Parné valce, alebo ak teda chcete “Parnáče”. Dav neutíchal a vyžiadal si ešte niekoľko ďalších prídavkov. Kapely Para a Bez ladu a skladu si úspešnejšie zakončenie svojho turné ako počas tohto večera v Bratislave ani nemohli priať.Komentovať (0)