spiegel.de

Dnešná časť krátkych faktov na večer vám opäť prináša jednu rýchlu zaujímavosť. Novinky, aktuálne informácie, zaujímavosti z prírody, histórie, športu, rekordy či neuveriteľné príbehy. To všetko sa dočítate v našich faktoch.

8. decembra 1989 bol nevinný muž menom Carlos DeLuna v Texase potrestaný trestom smrti, pretože si ho pomýlili s iným mužom, ktorý mal rovnaké meno, vzhľad, aj výšku. Keď mal Carlos 20 rokov (1983), bol zatknutý za brutálnu vraždu mladej ženy, ktorá bola dobodaná nožom. Carlos však tvrdil, že je nevinný, a že vie, kto túto vraždu spáchal. Obžaloba však tvrdila, že po tomto mužovi nenašla žiadne stopy, a že je to výplod DeLunovej fantázie. O šesť rokov neskôr mu vpichli smrtiacu injekciu. V roku 2004 sa pustil profesor James Liebman z Columbia Law Schools (vysoká škola práva) spolu s jeho študentmi do prešetrenia tohoto prípadu. Prišli na mnoho dôkazov o tom, že bol DeLuna nevinný a stopy o existencií muža, ktorý túto vraždu údajne spáchal, našli za jeden deň. Bol to alkoholik a násilník, ktorého v roku 1989 (dva mesiace pred popravou Carlosa Deluna) zatkli a odsúdili na 10 rokov za pokus o vraždu s nožom ďalšej mladej ženy. Tento fakt však nikto pred porotu Carlosa DeLunu nepredniesol a ten bol neskôr bohužiaľ popravený.

Carlos Deluna v televíznom rozhovore niekoľko rokov pred jeho popravou spoza väzenského skla povedal: „Možno jeden deň vyjde pravda najavo. Dúfam, že áno. Ak mám byť za to nakoniec popravený, nemyslím si, že je to správne.“

spiegel.de
spiegel.de
interez.sk(košo), theguardian.com
0
Uložiť článok
Komentovať