Dúhové hory

Dúhové hory, foto: Unsplash, Pixabay

Občas môžete mať pocit, že ich vytvorili v cukrárni.

Planéta Zem je v porovnaní s veľkosťou vesmíru len malým zrniečkom, no aj napriek tomu je pre nás veľkou záhadou plnou prekvapení. Dôkazom toho sú neraz scenérie, ktoré máme možnosť objavovať v jej rôznych kútoch. Občas sa môže dokonca zdať, že boli vystrihnuté z rozprávkovej knižky a vložené do krajiny. 

Úplne jednoducho sa môže stať, že vám budú následujúce fotografie pripadať ako z inej planéty, či vytvorené počítačom. Opak je ale pravdou. Miesta na obrázkoch sú skutočne reálne a za ich vznik môžeme poďakovať geologickým aktivitám v minulosti. Aj vďaka nim dnes môžeme sledovať skutočne magické výtvory prírody.

Serranía de Hornocal, Argentína

Vznešený názov pomenúva časť vápencového pohoria Yacoraite, ktoré sa rozprestiera od Argentíny skrz Bolíviu až do Peru. Daný farebný úsek môžete presnejšie nájsť na severe prvého zo spomenutých štátov. No toto na prvý pohľad nižšie pohorie môže oklamať nejedno oko. Jeho vrcholce sú zasadené v nadmorskej výške až 4761 m.n.m.

Pri pohľade z diaľky môžete vidieť netradičné „cik-cak“ striedanie farieb , ale zaujímavý zážitok poskytuje i pohľad z nich. Najlepší a najrýchlejší spôsob, ako sa k nim dostať je z mesta Humahuaca, ktoré je od nich vzdialené len niečo okolo 25 kilometrov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mads Leuverink (@madsleuverink),

Národný geopark Zhangye Danxia, Čína

Tisícky rokov usádzania pieskovcov a minerálov vytvoril neobyčajný útvar, ktorý je v dnešnej dobe neraz označovaný za najfarebnejšie hory sveta alebo aj cukrík pre oko. Územie o rozlohe 322 kilometrov štvorcových v približnom strede Číny je dokonca zapísané do svetového dedičstva UNESCO.

Vďaka dômyselne premysleným plošinám a chodníčkom je zaručené, že dokáže zvládnuť mnoho návštevníkov aj bez toho, aby ubudlo z jej krásy vplyvom častých prechodov po povrchu. Najvyšší z vrcholov má dokonca len 618 m.n.m.

Podľa odporúčaní je najvhodnejšia doba pre návštevu v rozmedzí mesiacov jún až september v skorých ranných hodinách alebo pri západe slnka. V daný čas si z tohto miesta odnesiete najfarebnejšiu spomienku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @pennyotto8,

Dúhové hory, Peru

Pohorie Yacoraite sa svojou dúhovou štruktúrou vôbec netají. Na svojom opačnom konci, v krajine Machu Picchu, dokonca len pár hodín od neho, môžete nájsť takzvané Dúhové hory. So svojou výškou cez 5200 m.n.m. boli ešte donedávna pokryté snehom a tak nikto o ich skutočnej kráse doposiaľ nevedel.

Svoju skrytú podobu svetu odhalili len pre niekoľkými rokmi, keď sa sneh roztopil. Dnes patria medzi jedno z najviac navštevovaných miest Peru. Sprievodcovia však vopred upozorňujú, že hory nie sú také, ako ich väčšinou vidíte na sociálnych sieťach. Odkazujú na ideálne svetlo a filtre, ktoré používajú fotografi.

Nakoľko sa tento klenot nachádza v skutočnej výške, kedykoľvek počas výstupu si môžete požičať koňa, ktorý vám pri zdolávaní tejto cesty pomôže.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Travel Vacation Location (@travel.vacation.location),

Park Landmannalaugar, Island

Do tohto zoznamu v žiadnom prípade nesmieme zabudnúť pridať krajinu ľadu a ohňa, Island. Územie preplnené sopkami sa v prípade tejto erupcie skutočne vyhralo s farbami a zanechalo na juhu krajiny ohromné divadlo. Park je v obľube návštevníkov nielen vďaka tomuto faktu, ale aj vzhľadom na široké možnosti turistiky.

V závislosti od svetla môžete v danej oblasti vidieť rôzne prírodné odtiene doplnené o ružovú, bielu či modrú. Príroda si v tomto prípade nenechala nič pre seba a všetko ukázala práve na tomto mieste.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa WeatherBug (@weatherbug),

Kaňon farieb Nuweiba, Egypt

Labyrint cestičiek vytvorený pretekajúcim živlom vznikol pred miliónmi rokov, no svoju popularitu má aj u dnešných turistov. Už pri prvom pohľade zistíte, že toto miesto sa od ostatných výrazne líši. Jednak sa nenachádza na úpätí hôr a aj jeho farebná schéma je veľmi odlišná. Prevažujú v ňom tóny oranžovej, červenej či zlatej.

Kaňon má dĺžku 800 metrov a sprevádzané prehliadky skrz neho sú pre turistov sprostredkúvané v mesiacoch september až máj. Zážitok, ktorý si odnesiete z tohto miesta bude s určitosťou výnimočný.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Poli (@explore_with_poli),

Farebné hory Aladaghlar, Irán

Väčšine z nás by ani nenapadlo, že v tejto krajine môžeme nájsť takúto prírodnú nádheru. Čarovný priestor sfarbený v tónoch žltej, hnedej a zelenej sa ale skutočne nachádza v krajine Irán. Povedomie o horách Aladaghlar majú prevažne fotografi a nadšenci prírody.

No teraz máte možnosť spoznať ich aj vy. V prípade, že by ste chceli na toto miesto zavítať, jedným z najrýchlejších spôsobov je cesta autom z mesta Tabriz, ktoré sa nachádza len niečo vyše hodiny od hôr.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa #nature_of_our_world (@naturepicture8),

rainbowmountainperu.com, wikipedia.org, smartertravel.com, wanderlust-magazine.com, swirled.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy