Foto: Screen: Youtube (SurferToday.com)

Austrálskemu mestu sa podarilo vymyslieť jednoduché riešenie, ktorým zastavili takmer 400 kilogramov odpadov pred únikom do vody.

Miestni obyvatelia z austrálskeho mesta Kwinana pripevnili niekoľko rybárskych sietí na odpadové rúry, ktoré vylievajú dažďovú vodu do lokálneho vodného zdroja. V čase dažďov sa sem zmyje extrémne množstvo plastov a iného odpadu, ktoré vodu znečisťuje. Obyvatelia dúfali, že týmto spôsobom sa im podarí zachytiť aspoň časť z nich. O pozitívnych výsledkoch, ktoré docielili, sa im však ani nesnívalo.

Mesto Kwinana obýva sotva 40-tisíc obyvateľov, no odpad vo vodných tokoch pre nich predstavoval veľký problém. Napriek nízkemu počtu obyvateľstva sa im podarilo docieliť takmer nemožné a to tak jednoduchou cestou, že by ju mal skúsiť skutočne každý. Odkedy tu boli siete nainštalované, nezachytilo sa do nich jediné zviera a všetok vyzbieraný odpad putoval priamo na recykláciu.

Lacno a poriadne

A to je veľmi silný a efektívny eko skok vpred. Siete vyšli mesto na 20-tisíc austrálskych dolárov, čo predstavuje 12-tisíc eur. Do tohto je zahrnutý ich dizajn a výroba, pričom inštaláciu previedli samotní obyvatelia dobrovoľne. V minulosti mesto zbieralo odpad ručne a to tiež len ten, ktorý sa dostal späť na pobrežie. Nové riešenie je tak nie len efektívne, ale aj ekonomicky šetrné.

Mesto pridalo na Facebook príspevok o svojej iniciatíve a ten sa s dvomi miliónmi zhliadnutiami stal veľmi rýchlo virálnym. V budúcom roku Kwinana plánuje vyčleniť svoj rozpočet na ďalšie siete a dúfa, že prezentáciou komunitných prác inšpiruje aj ďalších obyvateľov, nie len v blízkom okolí.

goodnewsnetwork.org
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )