Foto: Profimedia

Brazílskeho prezidenta dostala do nemocnice 10 dní trvajúca štikútka. Rekord v tomto smere drží muž, ktorému sa čkalo 68 rokov.

Svet len pred pár dňami obleteli správy o náhlej hospitalizácii brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, ktorého do nemocnice previezli kvôli 10 dní trvajúcej štikútke. Tá mu spôsobovala bolesti brucha. Ak sa vám zdá, že 10-dňové štikútanie je niečo rekordné, potom by ste mali poznať príbeh Charlesa Osborna. Ten totiž neštikútal desiatku dní, ale doslova rokov.

Vyslúžil si vďaka tomu aj prvenstvo v Guinessovej knihe rekordov. Už len niekoľkominútové štikútanie predstavuje pre mnohých z nás peklo. Predstavte si ale, že by ste týmto trpeli nie niekoľko minút či hodín, ale dokonca aj dní ako brazílsky prezident, či v horšom prípade rokov. To sa totiž stalo Charlesovi Osbornovi, ktorému sa čkalo neuveriteľných 68 rokov bez prestávky, píše web IFL Science.

Štikútku odštartovalo váženie prasaťa

Dlhé roky trvajúcu štikútku Charlesovi spôsobilo v roku 1922 váženie prasaťa. Snažiť sa zdvihnúť 158 kilogramov vážiace zviera skutočne nie je pre každého a rovno to zmorilo aj samotného Charlesa. Ten po pokuse padol na zem a vtedy sa mu štikútka spustila.

Najskôr to začalo štikútaním v priemere 40-krát za minútu, čo musel podľa dostupných údajov strpieť prvých pár desaťročí. Potom sa frekvencia štikútania znížila o polovicu, no ani tak nešlo o nič príjemné. Charles a ani lekári totiž nevedeli, ako tento stav zastaviť.

Môžu za tým byť vážne zdravotné problémy

Štikútku môžu spôsobiť rôzne zdravotné ťažkosti a môžu byť v živote veľkou prekážkou. Príkladom je aj hudobník, ktorý v roku 2007 vo veku 23 rokov sníval o veľkej kariére. Znenazdajky však začal bez prestávky štikútať. To mu spôsobovalo veľké problémy a zhoršovalo kvalitu života. V hlave mal niekoľko nápadov na nové piesne, no kvôli štikútaniu nebol schopný hrať ani na gitaru, ani na klavíri. Akýkoľvek pokus o potlačenie štikútky viedlo k zvracaniu.

Mediálna pozornosť mu však dala šancu na nový život. Dostal k špecialistovi z Japonska a ten zistil, že príčinou jeho problému bol nádor v mozgovom kmeni. Po jeho odstránení problém razom zmizol.

Aj napriek komplikáciám viedol normálny život

Charles Osborne však vždy veril, že jeho neustále štikútanie spôsobil pád po snahe o zdvihnutie prasaťa. Jeho lekár mu o niekoľko rokov túto teóriu konečne potvrdil. Štikútku v jeho prípade spôsobilo prasknutie cievky v mozgu veľkej ako špendlíková hlavička, čo sa mu prihodilo práve pri páde na zem.

Aj napriek všetkému Charles prežil pomerne normálny život. Vďaka svojmu hendikepu sa objavil aj v legendárnej The Tonight Show a bol otcom 8 detí. Vo februári 1990 sa ale stalo niečo nečakané, štikútka razom zmizla a nikto nevie, čo ju mohlo zastaviť. Dlho si ale bez nej život neužil – zomrel totiž o rok neskôr.

Bolsonaro je mimo ohrozenia života

Čo sa týka prezidenta Bolsonara, tak jeho neutíchajúcu štikútku podľa najnovších správ spôsobila nepriechodnosť čriev. Nemocnica v stredu rozhodla, že začne s “konzervatívnou klinickou liečbou”, informuje TASR. Vo štvrtok vo vyhlásení nemocnica uviedla, že Jair Bolsonaro zostáva v jej starostlivosti a jeho stav sa nateraz “vyvíja uspokojivo”. Pacient podstupuje stanovenú liečbu a jeho prepustenie zatiaľ nie je v pláne, dodala nemocnica.

Bolsonaro v roku 2010. Foto: Janine Moraes / Câmara dos Deputados / CC BY

Nateraz nie je plánovaná ani operácia, ale nemocnica môže svoje rozhodnutie ešte zmeniť. Išlo by o siedmu operáciu prezidenta odvtedy, čo bol počas kampane v roku 2018 bodnutý do brušnej oblasti. Jeho syn a zákonodarca Eduardo Bolsonaro vo videu zverejnenom v odkazovej službe Telegram povedal, že lekári odstránili z prezidentovho brucha “takmer jeden liter tekutiny”, ktorej nahromadenie spôsobilo práve spomínané upchatie. Tento zákrok mu značne zmiernil bolesti.

0
Uložiť článok
Komentovať