Foto: Pexels

S pozemkami je to na Slovensku stále komplikované.

Slovenský pozemkový fond zverejnil tlačovú správu, v ktorej informuje o jednej zásadnej zmene. Od 1. januára 2023 pravidelne zverejňuje zoznam nezistených vlastníkov pôdy. Možno medzi nimi nájdete aj svoje meno.

Údaje v tomto zozname pochádzajú z katastra nehnuteľností.

Možno ste boháčom

To, že ste zdelili cenné pozemky v hodnote státisícov eur je síce málo pravdepodobné, ale človek nikdy nevie. Mnohí ľudia ale zostanú reálne prekvapení, keď zistia, že nejaký pozemok im na základe dedičského práva skutočne prislúcha – a to bez toho, aby o tom vedeli. Pozemok totiž pokojne mohol patriť predkovi, ktorého osobne ani nemali šancu stretnúť.

Pexels

Slovenský pozemkový fond bol často kritizovaný kvôli netransparentnosti, tento krok preto učinil preto, aby sa veci dali do pohybu.

„Potenciálni majitelia alebo dediči pôdy si tak môžu vyhľadať vlastníctvo po svojich predkoch. Slovenský pozemkový fond tak koná kvôli zvýšeniu transparentnosti a v skutočnom záujme o ochranu práv nezistených vlastníkov pôdy,“ vysvetľuje fond v tlačovej správe.

Zoznam bude aktualizovaný každých 6 mesiacov.

Web pre veľký nápor spadol

Keďže každý sa dnes chcel presvedčiť o tom, či sa z neho nečakane nestane milionár, web tento nápor nezvládol a spadol. Aktuálne je teda nefunkčný, jeho opätovné sprevádzkovanie je však určite len otázkou času. Svoje vlastníctvo pozemkov si potom overíte na tomto linku.

Uložiť článok

Najnovšie články