cbc.ca

Matej Mensatoris / / Veda
Posledné roky sa po mnohých tanečných kluboch v Európe a v Amerike rozmohla zvláštna činnosť. V snahe neporušiť zákon, no pritom do tela dostať akési povzbudzujúce látky, bez...

Posledné roky sa po mnohých tanečných kluboch v Európe a v Amerike rozmohla zvláštna činnosť. V snahe neporušiť zákon, no pritom do tela dostať akési povzbudzujúce látky, bez ktorých si žiaľ mnohí ľudia nevedia predstaviť večer na diskotéke, začali niektorí nadšenci šňupať čokoládu.

V skutočnosti sa nešňupe čokoláda, ale kakaový prášok pripravený zo surových namletých kakaových bôbov, ktoré sú základom pre výrobu čokolády. Tento podivný trend sa rozmohol najprv na diskotékach v Berlíne ako „náhrada“ za alkohol a nelegálne drogy. V poslednej dobe sa začína na mnohých tanečných miestach už oficiálne takýto prášok ponúkať a to aj vo forme tabliet či nápoja.

cbc.ca
cbc.ca

Kakao je skutočne povzbudzujúce. Už dávne civilizácie Mayov a Aztékov považovali kakaové bôby za posvätné a o kakaovníku sa domnievali, že je to dar od Bohov. Semená kakaovníka sa často využívali pri rôznych indiánskych ceremóniách a rituáloch – a to aj z dôvodu, aby účastníkov povýšili do „vyššieho stavu blaha“, čo je v podstate to isté, čo sa deje v súčasnosti v niektorých tanečných kluboch.

suitelife.com
suitelife.com

Odborníci zatiaľ s istotou nevedia ako presne kakao vplýva na ľudí, aby dosiahli opojné „stavy“, no existuje viacero dôvodov, prečo by to mohlo fungovať. Vie sa, že surové kakao obsahuje tyrozín, ktorý je prekurzorom dopamínu, a telo na jeho prítomnosť reaguje vyplavovaním endorfínov – hormónov šťastia.

Kakao je tiež bohaté na antioxidanty, ako je napríklad epicatechín, ktorý zvyšuje prietok krvi do mozgu a svalov, čo u ľudí zvyšuje aktivitu a výdrž. Tento antioxidant má preukázateľne pozitívne účinky na ľudský organizmus, chráni neurónové siete v mozgu a zlepšuje kognitívne funkcie.

greenandblacks.co.uk
greenandblacks.co.uk

Tieto látky sa však nachádzajú len v čistom kakau, najlepšie surovom, alebo v kvalitnej horkej čokoláde, ktorá obsahuje vyše 90 % kakaa. Odborníci sa zhodujú v tom, že ak si chcete zlepšiť náladu a zvýšiť svoju aktivitu, nie je dôvod, prečo by ste nemali siahnuť po takejto alternatíve. Zároveň však upozorňujú, že konzumácia šňupaním cez sliznicu je hlúpa a zbytočná a môže spôsobiť viac negatívnych ako pozitívnych účinkov.

realfoods.co.uk
realfoods.co.uk

Aj keď nie sú žiadne dôkazy o škodlivosti, každému je snáď jasné, že šňupať kakao (alebo hocičo iné) je nezmysel. Veď posielať nosnou dierkou hore až do mozgu čokoľvek iné okrem vzduchu rozhodne nie je dobrý nápad. Ak chcete vyskúšať aké účinky má kakao na vás, tak si kúpte v špecializovaných predajniach surové kakaové bôby a tie skúste žuť, prípadne si z nich pripravte chutný nápoj. Budete tak mať istotu, že všetky dobré látky, ktoré majú pozitívny účinok na váš organizmus, sa z kakaa dostanú až do vášho tela a vďaka tomu by ste sa mali cítiť pohodlne a príjemne a takisto mať aj dostatok energie.

interez.sk (Matej Mensatoris) iflscience.com

0
Komentovať (0)