Originálna hudba Mareka Brezovského bude znovu znieť naživo! Jedinečný koncert v utorok 3. novembra v Starej tržnici prinesie nielen známe skladby z albumu Hrana,...

Originálna hudba Mareka Brezovského bude znovu znieť naživo! Jedinečný koncert v utorok 3. novembra v Starej tržnici prinesie nielen známe skladby z albumu Hrana, ale aj dve novinky z pripravovaného albumu, rovnako ako aj koncertnú premiéru skladby “Tak sa stále pýtam”, ktorá je titulnou piesňou filmu HRANA – 4 filmy o Marekovi Brezovskom, ktorú spolu s Oskarom Rózsom naspievala Ivana Mer. Dielo nadaného skladateľa, ktorý zomrel príliš mladý, odohrá zostava známych hudobníkov: Oskar Rózsa, Martin Valihora, Vladislav Šarišský, Marek Minárik a nový člen gitarista Adam Mičinec. Ako hostia vystúpia Erich Boboš Procházka (ústna harmonika) a spomínaná Ivana Mer, predkapelou bude Prezident Lourajder. Po koncerte čaká návštevníkov afterpárty v neďalekom KC Dunaj. 

Adam Mičinec

talentovaný gitarista a študent kompozície Vysokej školy múzických umení v Banskej Bystrici. Je tiež členom kapely Čisté tvary.

[youtube LY4Qy7noJRk 720 410]

Erich Boboš Procházka

je najuznávanejším hráčom na ústnej harmonike široko-ďaleko, ktorý má viac ako sto spoluprác na rôznych hudobných projektoch. Tento, už pomaly stály, hosť Hrany bude tradične hosťovať v skladbe 6/8.

[youtube aEoCqfBgeLs 720 410]

Ivana Mer

je slovenská skladateľka a speváčka, ktorá sa predstaví ako hosť koncertnej premiéry skladby “Tak sa stále pýtam”. Tá je titulnou skladbou filmu HRANA – 4 filmy o Marekovi Brezovskom režoiséra p- lančariča.

[youtube EFJZwp5jmFs 720 410]

Prezident Lourajder

je svieža tvár na domácej hip-hopovej scéne, ktorá spája vo svojej hudbe zaujímavé texty s old school šarmom. Prezident Lourajder a producent Emil, ktorý mu robí beaty, bude predstakovať koncert Hrana. “Lourajder robí elektrizujúcu, bublajúcu atmosféru, je to pocitové spojenie, nehľadajte žánrové konotácie,” vysvetlil Rózsa, prečo si ich vybral za predskokana.

[youtube 7AyB6HNYh80 620 410]

Afterpárty s Emilom

Po koncerte bude na tých, ktorí majú chuť sa ďalej zabávať, čakať afterpárty v KC Dunaj, o ktorú sa postará DJ Emil.

Marek Brezovský (1974-1994)

bol hudobný skladateľ a klavirista, ktorý patrí medzi najväčšie talenty súčasnej slovenskej hudby. Zomrel 22. júna 1994 ako dvadsaťročný na predávkovanie heroínom. Už ako tínedžer písal skladby s mimoriadne silnou výpovednou hodnotou – na jednej strane umelecky vycibrené, na druhej strane bezprostredne živelné. Niektoré odrážajú pocity človeka zomknutého v putách závislosti, iné sú skôr energické či sympaticky drzé, no všetky sú svojím spôsobom nadčasové. Album Hrana vznikol na podnet Oskara Rózsu, ktorý sa v roku 1999 rozhodol z archívov svojho kamaráta Brezovského povyberať skladby, naspievať jeho party a nahrať podklady so známymi inštrumentalistami. V roku 2011 absolvovali úspešné turné po slovenských mestách, ktoré vyvrcholilo v bratislavskom MMC klube, z ktorého je populárny záznam Slovenskej televízie. Vlani prišiel do kín dokument HRANA – 4 filmy o Marekovi Brezovskom. V decembri 2014 sa konal mimoriadny dvojkoncert symbolicky uzatvárajúci tematickú kapitolu Hrana. Nakoľko sa v rodinnom hudobnom archíve Mareka Brezovského nachádza bohaté množstvo esenciálnych hudobných nápadov, rozhodli sa tvorcovia a protagonisti projektu na čele s Oskarom Rózsom nahrať túto hudbu pre všetkých tých, pre ktorých Marekova hudba niečo znamená. Texty píše Marekova sestra Mirka. Album vyjde na budúci rok.

Lístky si môžete zakúpiť TU.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )