Foto: Pixabay

Aký je ideálny vekový rozdiel vo vzťahu?

Pri pohľade na najmocnejšieho muža Ameriky, Donalda Trumpa, alebo nového francúzskeho prezidenta, Emmanuela Macrona, sa mnohí chytajú za hlavu. Prvá dáma Spojených štátov, Melania Trump, je od svojho manžela mladšia o 25 rokov. Rovnako tak aj pri páre z Francúzska, novozvolený prezident si našiel o 25 rokov staršiu partnerku. Aký je teda ideálny vekový rozdiel, ktorý by vám mal zaručiť stabilitu vo vzťahu?

Láska medzi dvomi ľuďmi nie je starosť nikoho tretieho. Teda v tej teoretickej rovine. V praktickej vás súdia všetci počnúc vašou rodinou a najbližším okolím, končiac kolegami v práci. Všetko pramení z toho, že v spoločnosti stále prežívajú zaužívané zvyky, ktoré by ste nemali porušovať, teda ide o akési spoločenské tabu.

Unsplash

Ľudia vytvárajú predsudky o všetkom, dokonca aj o vekovom rozdiele medzi partnermi – tento je príliš mladý, určite je nezrelý a iba pobláznený; tento je už zas príliš starý, ani sa nenazdáš a budeš mu robiť opatrovateľku. Viet, podobných týmto, počulo už mnoho ľudí, no teraz sa do celej problematiky obuli aj výskumníci, ktorí chcú toto tabu v spoločnosti prelomiť.

Podľa poslednej štúdie sa im podarilo nájsť ten najvhodnejší vekový rozdiel, ktorý je, aspoň teoreticky, zárukou úspešného manželstva. Spoluautorka výskumu, profesorka Terra McKinnish, tvrdí, že z analýzy mužov a žien v austrálskych domácnostiach jasne vyplýva, že obe pohlavia sú spokojnejšie s mladším partnerom. „Muži chcú radšej mladšie manželky, so staršími sú menej spokojní. Zaujímavé však je, že rovnaký pocit majú aj ženy,“ hovorí McKinnish.

Unsplash

Pri pozorovaní toho, ako dobre zvládajú manželské či ekonomické krízy, sa ukázalo, že páry, medzi ktorými je veľký vekový rozdiel, zvládajú krízy ťažšie a častejšie dochádza k neuspokojeniu svojich potrieb v manželstve. To sa v manželstvách s malým vekovým rozdielom nedialo. Okrem iného sa môže s vyšším vekom meniť pohľad na rodinné zvyky, výchovu a mnohé iné.

Výskumníci však podotýkajú, že na vekovom rozdieli už nezáleží, ak ste s partnerom svoji 6 až 10 rokov. A okrem toho stále platí, že ak ste spokojní s výrazne starším či mladším partnerom vy, nezáleží na žiadnom výskume a ani na názoroch ľudí.

Pozri aj: 12 overených marketingových trikov e-shopov, vďaka ktorým vám predajú takmer všetko

indy100.com

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články