youtube.com, wikipedia.org

Záhady sú tak staré ako ľudstvo samo. V tomto článku vám prinášame desať doposiaľ nevysvetlených udalostí z histórie.

Náš svet je plný záhadných objektov, miest a organizmov. S novým vývojom v oblasti vedy a techniky sme dokázali vyriešiť väčšinu týchto záhad. Napriek tomu existujú udalosti, ktoré zanechávajú najlepšie mysle sveta stále ohromené.

Deviata légia rímskej armády bola umiestnená vo Veľkej Británii v roku 120 n. l., no potom sa vytratila z historických záznamov

Legio IX Hispana, tiež známa ako španielska deviata légia, bola légiou rímskej armády pozostávajúca z viac ako 5000 mužov. Pôvod tejto légie je neistý, pretože v historických záznamoch sa pri jej vzniku neuvádza konkrétny dátum. Najstarší záznam o tejto légii je z obdobia, keď sa zúčastnila obliehania mesta Asculum počas Spojeneckej vojny v roku 90 p. n. l.. Julius Caesar zdedil túto légiu spolu s ostatnými, keď sa stal guvernérom Gálie v roku 58 p. n. l..

IMG_0706

V roku 43 n. l. bola Légia IX poslaná do Británie po rímskej invázii. Podľa historika Theodora Mommsena bola légia zlikvidovaná pri nájazdoch severských kmeňov proti rímskej nadvláde. Táto teória však bola vyvrátená, keď sa na mieste rímskeho tábora v Nijmegene v Holandsku našli nápisy s označením IX Hispana, ktoré naznačujú, že deviata légia tu mohla byť utáborená od roku 120. Niektorí historici sa však domnievajú, že sem sa dostala len frakcia z deviatej légie, a preto je dodnes záhadou ako skončila Légia IX.

Obrovský lietajúci objekt sa chvíľu vznášal nad prístavom v Novom Škótsku a potom spadol do vody. Napriek svedkom nebol nikdy identifikovaný

Udalosť sa odohrala v noci 4. októbra 1967 okolo 23:20, keď najmenej jedenásť ľudí videlo nízko letiaci osvetlený objekt smerujúci do Shag Harbor, malej rybárskej dediny v kanadskej provincii Nové Škótsko. Viacerí svedkovia hlásili, že počuli hlasné pískanie a potom hlasný náraz na hladinu mora. Prvé správy poskytol miestny obyvateľ Laurie Wickens spolu s priateľmi. Počas jazdy po ceste v Shag Harbor uvideli veľký objekt klesať do prístavu.

Laurie predpokladal, že sa jednalo o pád lietadla, a preto kontaktoval úrady. Po príchode na miesto sa všetci snažili nájsť preživších, ale bolo to márne. Objekt sa rýchlo potopil a žiadne telá neboli nájdené. Nasledujúci deň sa zistilo, že nechýba žiadne lietadlo. Kráľovské kanadské letectvo označilo tento incident za správu o UFO.

V roku 1915 po potopení britského parníka Iberian nasledoval výbuch, po ktorom sa spolu s troskami objavil na hladine tvor pripomínajúci obrovského krokodíla

30. júla 1915 nemecká ponorka U-28 potopila britský parník. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, no správa veliteľa ponorky je vskutku zaujímavá: „Trosky ostali pod vodou približne 25 sekúnd v hĺbke, ktorá sa nedala jasne stanoviť. Zrazu nastal obrovský výbuch, ktorý vymrštil trosky lode a medzi nimi obrovského morského tvora von z vody do výšky približne 26 metrov.

Tohto tvora videl okrem veliteľa aj hlavný inžinier, navigátor a kormidelník. Nikto z nich nevedel identifikovať tohto tvora, no všetci tvrdili, že pripomínal krokodíla. Mal 4 nohy, špicatú hlavu a chvost a dĺžku približne 20 metrov. Nepodarilo sa im vytvoriť žiadnu fotografiu, pretože zviera rýchlo klesalo ku dnu.

Malé kráterové jazero v Afrike náhle zabilo 1700 ľudí a 3500 zvierat

21. augusta 1986 jazero Nyos v severozápadnom Kamerune náhle vybuchlo, pričom vypustilo asi 100 000 až 300 000 ton oxidu uhličitého do ovzdušia. Čoskoro sa vytvoril veľký oblak oxidu uhličitého, ktorý sa prelial cez severný okraj jazera. Tento oblak klesol do údolí, kde nahradil vzduch a udusil ľudí a dobytok vo vzdialenosti do 25 kilometrov od jazera. Táto katastrofa zabila 1746 ľudí a 3500 hospodárskych zvierat. Vedci stále nepoznajú konkrétnu príčinu tohto javu, no predpokladajú, že sa jednalo o posun litosferických dosiek alebo malú vulkanickú erupciu pod jazerom.

Stredoveký nebeský súboj

Na svitanie 14. apríla 1561 videli obyvatelia Norimbergu na oblohe zvláštnu udalosť. Podľa svedkov boli na oblohe stovky guľôčok, valcov a iných presne tvarovaných objektov, ktoré sa nenápadne pohybovali nad hlavou. Ľudia to opísali ako vzdušnú bitku. Potom sa na oblohe objavil veľký čierny trojuholníkovitý objekt a nasledoval pád mimo mesta.

Podľa novinového článku z tej doby sa najprv v strede slnka objavili dva krvavé červené polkruhové oblúky. Vznikli aj mnohé štruktúry podobné zemeguli a niekoľko štruktúr podobných tyčiam. Začali medzi sebou bojovať jednu hodinu. Potom začali padať na zem „ako keby všetci zhoreli“. Tento jav bol interpretovaný niektorými modernými nadšencami UFO ako vzdušná bitka, pravdepodobne mimozemského pôvodu. Väčšina skeptikov tento fenomén odmietla a tvrdila, že je to jav nazývaný parhelion.

Masové mdloby, nevoľnosti a odpadávanie postihlo 300 detí 13. júla 1980

V nedeľu 13. júla 1980 bola každoročná Hollinwell show organizovaná na výstavisku Hollinwell pri Kirkby in Ashfield. V rámci podujatia sa zorganizovala súťaž detských súborov. Zúčastnilo sa jej okolo 500 detí z 11 súborov. Niektoré deti sem cestovali mnoho kilometrov. Výsledkom bolo, že mnohé deti boli unavené a nervózne. Predstavenie sa malo začať o 9:00.

Okolo 10:30 začali skupiny detí kolabovať bez zjavného dôvodu. Zdá sa, že mdloby boli nákazlivé a podľa jedného očitého svedka začali deti „padať ako domino“. Čoskoro počet chorých detí dosiahol stovky. Začali trpieť zvracaním, boľavými očami, hrdlami a závratmi. Odhadovaný počet obetí bol okolo 300, vrátane detí, dospelých a batoliat. 259 ľudí bolo odvezených do štyroch neďalekých nemocníc. Počiatočné vyšetrovania okresnej rady Ashfield sa zamerali na množstvo možných príčin, vrátane kontaminovaných dodávok vody, otravy jedlom, rádiových vĺn a postrekovanie plodín na blízkych poliach. Avšak presná príčina rozšírených ochorení nie je stále jednoznačná.

V roku 1994 búrka so sebou priniesla padajúcu rôsolovitú hmotu, ktorá obsahovala biele krvinky

7. augusta 1994 počas búrky začali padať kvapky priesvitnej želatínovej látky na farmu Sunny Barclift v americkom Oakville. Krátko na to začali obyvatelia farmy trpieť únavou a nevoľnosťou. Dokonca jedno mačiatko umrelo po kontakte s týmito kvapkami. Majiteľ farmy poslal tieto kvapky rôsolovitej hmoty na analýzu do nemocnice, kde séria testov priniesla výsledky, že kvapky obsahujú ľudské biele krvinky. Neskôr boli kvapky otestované aj príslušnými úradmi, ktoré zistili, že tieto biele krvinky neobsahujú jadrá a teda nemôže ísť o ľudské biele krvinky. Žiadna z teórií vysvetlenia tohto javu sa doteraz neukázala byť správna.

20 ľudských chodidiel bolo nájdených na severozápadnom pobreží USA a Kanady

Dňa 20. augusta 2007 dievča z Washingtonu navštívilo ostrov Jedediah v kanadskej Britskej Kolumbii. Na pobreží našla topánku veľkosti 12 značky Adidas a vyzdvihla ju. Po otvorení v nej našla mužskú pravú nohu. Po preskúmaní sa zistilo, že druh tento obuvi sa vyrábal v roku 2003 a distribuoval sa hlavne v Indii. Noha bola identifikovaná, že patrila jednej hľadanej osobe.

Adidas shoes

Odvtedy sa na pobreží Britskej Kolumbie a vo Washingtone, objavilo množstvo oddelených ľudských chodidiel. Od februára 2012 bolo identifikovaných len päť chodidiel patriacich štyrom ľuďom. Nikto si nevie tento jav vysvetliť a žiadne ďalšie časti tiel neboli nájdené.

V roku 1977 vedci zachytili nezvyčajný rádiový signál trvajúci 72 sekúnd, ktorý prišiel z prázdnej oblasti v súhvezdí Strelec

V roku 1973 štátna univerzita v Ohiu priradila teleskop „Veľké ucho“ vedeckému hľadaniu mimozemskej inteligencie. Dňa 15. augusta 1977 teleskop zachytil silný úzkopásmový rádiový signál, ktorý trval 72 sekúnd. Zdá sa, že signál pochádza zo súhvezdia Strelec.

Anomália signálu bola o niekoľko dní neskôr zistená astronómom Jerrym R. Ehmanom, zatiaľ čo skúmal zaznamenané dáta. Ehman spozoroval sériu hodnôt intenzity signálu a frekvencie, ktoré ho a jeho kolegov ohromili. Ehman zakrúžkoval alfanumerickú sekvenciu „6EQUJ5“ na výtlačku z počítača a napísal komentár: „Wow!“, čo viedlo k široko používanému názvu udalosti.

Napriek niekoľkým ďalším pokusom Ehmana a ďalších vedcov signál z roku 1977 nebol odhalený. Mnohé hypotézy boli predložené o pôvode signálu, vrátane prírodných a umelých zdrojov, hoci žiaden z nich dostatočne nevysvetľuje výsledok. Takže sa stále verí, že signál „Wow!“ mohol byť cudzí rádiový prenos.

Farebné „tancujúce“ Slnko a proroctvo v Portugalsku

Na jar 1917 tri katolícke deti žijúce v blízkosti Fatimy v Portugalsku hlásili zjavenie anjela a proroctvo. Podľa proroctva by modlitba viedla k ukončeniu Veľkej vojny a 13. októbra toho roku anjel odhalil svoju identitu a vykonal zázrak, „aby všetci verili“. Správy o proroctve sa rýchlo rozšírili a mnohí pútnici začali navštevovať oblasť.

Dňa 13. októbra 1917 sa zhromaždil veľký zástup ľudí v blízkosti Fatimy. Podľa mnohých svedkov sa po daždi oddelili tmavé mraky a slnko sa objavilo ako tienený otáčajúci sa disk na oblohe. Svedkovia tvrdili, že Slnko sa začalo po oblohe pohybovať a začalo žiariť rôznymi farbami. Nie všetci svedkovia však hlásili, že vidia slnko „tancovať.“ Niektorí ľudia videli iba žiarivé farby a iní, vrátane niektorých veriacich, nič nevideli.

 „Zázrak Slnka“ získal veľa kritiky od teológov, vedcov a skeptikov. Niektorí veria, že je to produkt rôznych  psychologických faktorov. Zatiaľ čo podľa iných to môže byť kombinácia optických efektov a niektorých meteorologických javov. Pravda je však dodnes zahalená tajomstvom.

Pozri aj: Dôsledky by boli hrozivejšie, ako si myslíte. Toto by sa stalo, keby sme na jeden deň vypli na celom svete internet

unbelievable-facts.com
Príbehy
0
Komentovať (0)