Foto: Brett Baker/utexas.edu

Mikroorganizmy, ktoré vedci objavili len prednedávnom, ukrývajú v sebe veľký potenciál.

Väčšia časť podmorských hlbín ostáva nepreskúmaná. Vedci však neraz pri bádaní tohto zaujímavého sveta narazia na niečo nečakané. Tak je to aj v prípade objavenia 22 doposiaľ neznámych genómov mikroorganizmov, ktoré majú špecifické vlastnosti. Podľa všetkého si dokážu celkom účinne poradiť dokonca aj so skleníkovými plynmi.

Ak by sa účinok týchto malých bojovníkov prejavil aj v praxi, boli by sme zas o krok bližšie k čistejšiemu životnému prostrediu.

Účinný prostriedok v boji proti CO2 aj olejovým škvrnám

pixabay.com

Skupina vedcov prednedávnom v Kalifornskom zálive v hĺbke približne 2000 metrov pod hladinou mora objavila viac ako 551 genómov rôznych mikroorganizmov, ktoré dokážu prežiť aj v extrémnych podmienkach. O tom, že je to naozaj tak, svedčí aj fakt, že boli objavené v hĺbkach, kde teplota vďaka podzemnej vulkanickej činnosti dosahuje hodnotu až 200 °C.

Zaujímavý bol však samotný objav 22 špecifických genómov, ktoré, ako zdroj energie používajú uhľovodíky, a to najmä metán a bután. Túto ich zaujímavú vlastnosť by bola škoda nevyužiť. To poukazuje na to, že podmorské mikroorganizmy môžu byť schopné rozkladať rôzne znečistenia vôd, ku ktorým dochádza vďaka ľudskej činnosti. Podľa slov podmorského biológa Bretta Bakera majú tieto mikroorganizmy obrovský potenciál a mohli by si poradiť nielen s čistením ropných škvŕn, ale aj s rozkladom rôznych chemikálií.

Malí, avšak užitoční bojovníci

pixabay.com

Pod oceánskym dnom môžeme nájsť obrovský zdroj rôznych uhľovodíkových plynov, ako napríklad propán či bután. Práve tieto malé mikroorganizmy zabraňujú tomu, aby sa enormné množstvo týchto plynov dostalo do atmosféry. Vedci dúfajú, že ich aktivita sa bude dať využiť aj pri čistení skleníkových plynov v atmosfére, čo by mohlo výrazne pomôcť k zníženiu stavu CO2 v ovzduší.

Spomínané mikróby vedci objavili s pomocou ponorky Alvin, teda tej istej ponorky, ktorá v roku 1985 pomáhala pri objavení trosiek Titanicu.

Vedci sa rozhodli podrobiť týchto 22 nezvyčajných genómov, ktoré pravdepodobne predstavujú špecifickú, doposiaľ nepoznanú vývojovú vetvu, bližšiemu skúmaniu. Ak by sa im podarilo ich naklonovať a začať využívať ich jedinečné vlastnosti v praxi, znamenalo by to pre ekológiu veľkú pomoc. A my by sme sa tak opäť raz mohli učiť od prírody, ktorá v sebe ukrýva odpoveď (takmer) na všetko.

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články