Foto: Instagram.com (@alexandriav2005)

Účelom protestov je dotlačiť svetových lídrov k agresívnejšiemu konaniu voči globálnemu otepľovaniu.

Alexandria Villasenor pôsobí na prvý pohľad ako bežné 13 ročné dievča. Táto slečna z Kalifornie, žijúca v New Yorku, je momentálne hlavným katalyzátorom v hnutí miestnych tínedžerov, ktorí organizujú masívne štrajky. Ich cieľ je jednoduchý: Zachrániť planétu. Aj napriek tomu, že už včera bolo neskoro, najmladšia generácia stále nestráca nádej.

Protest, ktorý Alexandria organizuje nesie názov US Youth Climate Strike a bude sa konať budúci piatok v New York City. Napriek svojmu mladému veku sa toto dievča nenechá odradiť ničím a na proteste pracuje neprestajne. Ešte pred pár mesiacmi bola obyčajnou študentkou. Posledných 11 týždňov však chodí poza školu. Jej úmysly sú však na správnom mieste.

Wikimedia (Neptuul) Budova OSN, celkom vľavo

Namiesto vzdelávania sa, stojí Alexandria každý piatok pred budovou OSN v New Yorku a bojuje za lepšie zajtrajšky. “Každý piatok štrajkujem, pretože dospelí ľudia sklamali moju generáciu,” hovorí Alexandria pre CBS. “Toto je najväčší problém, akému bude čeliť moja generácia.” Alexandria tiež dodáva, že ju desí spôsob akým sa svet rozhodol nereagovať na globálne otepľovanie.

Už je to totiž 50 rokov odkedy bola americká vláda varovaná pred množstvom emisii, ktoré uvoľňujú do ovzdušia fosílne palivá. Pre Alexandriu predstavuje najväčšiu inšpiráciu Greta Thunberg. Švédska aktivistka, ktorá v 15 rokoch vynechala tri týždne školy kvôli podobným protestom. Netrvalo dlho, kým sa Greta dočkala vysokej pozornosti. V decembri napísala otvorený list svetovým lídrom, v ktorom kritizovala stav v akom odovzdáva predošlá generácia planétu tej najmladšej.

Popularita okolo Grety Thunberg doslova explodovala a jej odkaz aktuálne nasledujú tisíce tínedžerov z celého sveta, ktorí sa desia budúcnosti. Jej posolstvo sa šíri veľmi rýchlo. V súčasnosti viac ako 70 tisíc detí v 400 mestách po celom svete, vrátane Slovenska v piatok vynecháva školu a zúčastňuje sa protestov. Minulo týždňový pochod s názvom #FridaysForFuture, ktorý prebiehal v Spojenom kráľovstve, zaznamenal 10 tisícovú účasť.

Zvykla som sa cítiť veľmi osamelo a bola som deprimovaná,” povedala pre CBS Greta. “To všetko sa však zmenilo. Vďaka štrajkom som si našla priateľov, a najmä má poháňa fakt, že to má zmysel.” Alexandria  a Greta nie sú jediné líderky podobných hnutí. Všetky si však uvedomujú tú istú vec: Boj proti klimatickým zmenám je beh na dlhú trať. Tieto dievčatá, ktoré reprezentujú svetielko nádeje pre planétu Zem, sú však veľmi vytrvalé a ani na moment nezaháľajú.

cbsnews.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )