Foto: HBO

Vedeli ste o kultovom seriáli tieto fakty?

Game of Thrones, teda Hra o tróny, je medzi nadšencami seriálov považovaný za mimoriadne úspešný počin. Stačí sa pozrieť na čísla, koľko ľudí si pozrelo premiérové časti alebo na množstvo návodov, ako si vyrobiť kostýmy, ktoré na sebe majú seriálové postavy. Ani filmy pre dospelých nezaostávajú a pri zadaní mena Daenerys nájdete množstvo herečiek, ktoré sa na ňu podobajú. Seriál nám však priniesol ešte omnoho viac, pozrite sa tieto fakty, ktoré vás o tom presvedčia. 

Môžete sa naučiť jazyk Dothrakov

© HBO

Chceli by ste vedieť hovoril ako slávny Khal Drogo? Je to ľahšie, než by ste si mysleli. Tvorca tohto jazyka, David J. Peterson, ho neustále dopĺňa a dnes obsahuje viac ako 3000 slov. Pokojne sa však môžete prihlásiť na kurz alebo vo vyhľadávači nájsť slovník Dothračtiny.

Môžete si urobiť vlastný holubí koláč

© HBO

Všetci si pamätáme scénu, kde na Joffreyho svadobnej hostine vyletelo z obrovskej torty niekoľko holubov. Recept však nevytvoril George R. R. Martin, ale požičal si ho zo 16. storočia od autora Giovanni de’ Rosselli. Pred kamerami bol teda skutočný koláč.

Game of Thrones môžete študovať aj na Harvarde

© HBO

Kurz histórie založený práve na tomto seriáli je zrejme populárny aj v intelektuálnych kruhoch Harvardovej univerzity. Vedenie sa totiž rozhodlo aplikovať znalosti zo seriálu do nového študijného programu, ktorý sa chystá otvoriť. Študenti na uznávanej univerzite môžu študovať knižnú predlohu Georgea R. R. Martina – Pieseň ľadu a ohňa a tiež aj jej úspešné televízne spracovanie.

Je to najčastejšie nelegálne sťahovaný seriál

© HBO

Game of Thrones sa dostal na čelo snáď všetkých rebríčkov, a preto sa podľa očakávaní stal aj najčastejšie nelegálne sťahovaným seriálom. Mnoho ľudí si totiž ilegálne sťahuje jednotlivé diely, keďže HBO má na Slovensku v televízii, no aj vo svete sa seriál dostal na prvé priečky v sťahovaní na stránkach s torrentami.

Matka slimákov

© HBO/ Youtube

V roku 2013 vedci skúmali pobrežie Brazílie a objavili nový druh morského slimáka. Rozhodli sa pre veľmi nezvyčajné meno – Tritonia Khaleesi. Khaleesi si vybrali práve kvôli postave Daenerys Targaryen, ktorú tak volajú.

Žiadny konkurz na Tyriona

© HBO

Peter Dinklage nemusel vôbec absolvovať konkurz na rolu Tyriona Lannistera, režiséri ho totiž zvažovali ešte pred začiatkom šou. A bol to práve on, kto producentom navrhol, aby si jeho kamarátka Lena Headey zahrala mnohými nenávidenú Cersei Lannister.

Napichnutá hlava Georga Busha

Wikipedia/ © HBO

V jednej epizóde môžete vidieť pred Červenou baštou (Red Keep) napichnutú hlavu bývalého prezidenta. Producenti však vysvetlili, že nejde o žiadny politický zámer, len použili to, čo mali po ruke. HBO sa za tento záber nakoniec aj ospravedlnilo.

Nahrávka venovaná Game of Thrones

© HBO

HBO nahralo oficiálny album plný rapových pesničiek, ktoré sú venované Game of Thrones.

HBO predáva Železný trón

© HBO

Režiséri seriálu predávajú repliky skutočného trónu približne za 30-tisíc dolárov. No predtým, ako si začnete pozerať zostatok na vašom účte, mali by ste zvážiť to, že jeho hmotnosť je 160 kilogramov a výška viac ako dva metre. Ak ho stále máte kde uskladniť, smelo do toho. Môžete byť vládca Siedmich kráľovstiev.

Gandalfov meč je v tróne

© HBO/ © Warner Bros.

Pri trónoch ešte chvíľu ostaneme. Repliku Gandalfovho meča z Pána prsteňov a Hobbita totiž nájdete priamo v Železnom tróne.

70 spôsobov ako povedať „Hodor“

© HBO

Kristian Nairn možno nemal tie najzložitejšie repliky, ktoré sa musel počas seriálu naučiť, no musel si cvičiť vyslovovanie slova Hodor. Dokázal vymyslieť až 70 spôsobov, akými ho vie povedať. Záleží len od jeho nálady.

Madonna ako Khaleesi

Instagram/ © HBO

Svetoznáma speváčka Madonna je jedným z veľkých fanúšikov seriálu. Preto sa rozhodla požiadať tvorcov, aby jej požičali jeden kostým slávnej Daenerys, aby v ňom mohla osláviť židovský sviatok Purim.

Spáva na šatách Sansy

© HBO

Kostýmy a šaty v seriáli sú dôkladne pripravované podľa udalosti, kedy majú byť oblečené a vždy v nich nájdete skrytý význam. Napríklad šaty, ktoré nosila Sansa, mali vyslať správu jej spojencom a nepriateľom zároveň. Jej svadobné šaty dokonca hovoria celý príbeh – pstruh a vlk na opasku znamenajú, že bola narodená v rode Starkovcov a Tullyovcov. Lev na chrbte znamená, že teraz patrí do rodu Lannisterovcov.

Majster Aemon bol slepý aj v skutočnosti

© HBO

Peter Vaughan, ktorý túto postavu stvárnil, bol slepý aj v skutočnosti. Bohužiaľ, pred nedávnom zomrel v spoločnosti svojej rodiny. Jeho hliadka už skončila.

Myrcella a Tommen spolu chodili

© HBO

Aimee Richardson a Dean-Charles Chapman, ktorí obaja hrali deti Cersei, v skutočnom živote tvorili pár.

Jon Snow a Arya Stark spolu mali mať milostnú zápletku

© HBO

Podľa autora ságy Georga R. R. Martina mal v zálohe pripravenú romantickú scénu medzi Jonom a Aryou. Čo môžeme povedať? Asi sme radi, že od tohto plánu nakoniec upustil a rozhodol sa z nich urobiť blízkych priateľov namiesto utrápených milencov.

4 postavy pre jedného herca

Instagram/ © HBO

Ian Whyte stvárnil v seriáli až 4 postavy. Je to Biely chodec, bezmenný obor, Ser Gregor Clegane a obor menom Wun Wun.

Catelyn Stark je matka Hermiony Grangerovej

© HBO/ © Warner Bros.

Michelle Fairley skvelo dokázala stvárniť postavu silnej a hrdej Catelyn, no len málokto si všimol to, že si tiež zahrala v ságe o Harrym Potterovi, a to matku Hermiony Grangerovej.

Viserys je potomkom Dickensa

© HBO/ Wikipedia

Harry Lloyd je herec, ktorý ma Dickensa priamo v krvi – je totiž priamym potomkom slávneho spisovateľa.

Theon je brat Lily Allen

© HBO/ Wikipedia

Alfie Allen sa preslávil hereckým stvárnením Theona Greyjoya. Je však tiež starším bratom slávnej speváčky Lily Allen. Ju tiež pozvali, aby si v seriáli zahrala, no odmietla zahrať si Yaru Greyjoy.

Pochod hanby sa skutočne stal

© HBO

Väčšina ľudí si myslí, že Cersein pochod hanby bol zosmiešňujúci a potupný. Pravdou však je, že George R. R. Martin sa inšpiroval skutočnými udalosťami. V stredovekej Británii zažila podobný pochod milenka kráľa Eduarda IV., ktorým bola potrestaná po jeho smrti.

Mladý George R. R. Martin vyzerá ako Jon Snow

Twitter/ © MTV

Fanúšikovia seriálu neustále vymýšľajú množstvo teórií o tom, ako môže dopadnúť postava Jona Snowa. Niektoré sú založené na zjavnej podobnosti medzi Martinom a mladým kráľom Severu. Predpokladajú totiž, že vďaka ich podobnosti Jon Snow nezomrie.

Pozri aj: Ako by mali vyzerať herci z Game of Thrones podľa knihy? Niektorí pôsobia verne, ostatní by potrebovali vylepšiť

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články