Druhého februára 1959 došlo k brutálnej smrti deviatich ruských turistov, ktorí spoločne putovali cez severnú časť pohoria Ural. Cieľom tejto výpravy bolo vystúpiť na horu...

Druhého februára 1959 došlo k brutálnej smrti deviatich ruských turistov, ktorí spoločne putovali cez severnú časť pohoria Ural. Cieľom tejto výpravy bolo vystúpiť na horu Otorten vysokú 1079 metrov, čo sa bohužiaľ už skupinke lyžiarov nepodarilo. Skupinu tvorilo sedem mužov a dve ženy, z čoho niektorí boli študenti a inžinieri. Vedúci tejto výpravy bol dvadsaťtriročný Igor Djatlov, skúsený turista, po ktorom bola aj pomenovaná ako „Djatlovova expedícia“.

Všetko sa začalo dňa 25. januára 1959, kedy skupina desiatich turistov spoločne dorazila vlakom do mesta Ivdel, neskôr do osady Vižaj, čo je najbližšie obývané miesto od Otortenu. Na výpravu vyrazili o dva dni neskôr, 27. januára. Keď sa  na druhý deň presunuli do opustenej geologickej osady, jeden z členov, Jurij Judin, sa musel vrátiť naspäť, nakoľko bolo preňho stúpanie na horu zo zdravotných dôvodov neprístupné. Vrátil sa naspäť do dediny, no ani netušil, že si pravdepodobne ako jediný zachránil život. Ostatní členovia pokračujú ďalej zatiaľ bez problémov. Podľa nájdeného denníku sa 31. januára dostali na okraj horskej oblasti, kde sa pripravovali na horský výstup. Prvého februára prechádzali cez lesnatý priesmyk, kedy zaznamenali prvé problematické poveternostné podmienky, snehovú búrku a takmer nulovú viditeľnosť. Keďže sa pohybovali rýchlosťou iba 1,5-2km/hodinu, boli nútení odchýliť sa z plánovanej cesty na západ a utáboriť sa tu. Boli to skúsení turisti a toto bola v tej chvíli najlepšia možnosť pre bezpečnosť všetkých členov, hoci sa im táto noc stala osudnou.

pixer.cz
pixer.cz