Foto: TASR – Milan Kapusta

Respirátor možno nahradiť rúškom, no nie všade.

V súčasnosti je väčšina okresov zaradená do ružovej a horšej farby podľa COVID automatu, kde je povinné nosiť respirátor v interiéri verejných budov, vrátane verejnej hromadnej dopravy. Respirátor je však možné nahradiť rúškom v zelených, žltých, oranžových okresoch.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pripomenula to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. „Cestujúcim vo vlakoch a autobusoch, ktoré prechádzajú z lepších (zelená, žltá, oranžová farba) cez horšie okresy (ružová farba a horšie farby), dôrazne odporúčame v záujme ochrany ich zdravia mať na tvári nasadený respirátor počas celej dĺžky cesty,“ uviedla Račková.

Foto: pixabay

Kde je povinný respirátor a kde stačí rúško?

Spresnila, že v týchto dopravných prostriedkoch je veľký pohyb cudzích osôb, ktorých zdravotný stav je neznámy. „Zároveň si pri dlhej ceste cestujúci dočasne zložia ochranné pomôcky, aby sa najedli alebo napili. Najmä v prípadoch, kedy do prostriedku verejnej dopravy pristupujú aj obyvatelia z okresov s relatívne vysokým výskytom prípadov COVID-19, je v prvom rade vo vašom záujme naďalej efektívne znižovať riziko infekcie,“ vysvetlila Račková.

ÚVZ naďalej cestujúcim odporúča vo verejnej hromadnej doprave dotýkať sa povrchov vo vnútri vozidiel čo najmenej a usádzať sa čo najďalej od iných pasažierov. „Rovnako nie je vhodné rozprávať sa so spolucestujúcimi, ktorí s vami nežijú v spoločnej domácnosti,“ zdôraznila Račková. Najmä na kratších vzdialenostiach ÚVZ odporúča nejesť a nepiť. „V prípade dlhších ciest si pred občerstvením vydezinfikujte ruky. Respirátor si nasaďte ihneď po tom, ako dojete či dopijete,“ dodala Račková. Dezinfekcia rúk sa odporúča aj po vystúpení z dopravného prostriedku.

V ojedinelých prípadoch sa môže infikovať aj očkovaná osoba

Výskumy aj prax potvrdzujú, že vakcíny proti COVID-19 sú vysoko účinné. V ojedinelých prípadoch sa však môže infikovať aj osoba, ktorá bola zaočkovaná. K 18. máju evidujeme spolu 456 585 prípadov COVID-19, pričom bolo hlásených 7766 prípadov pozitivity u zaočkovaných osôb.

Foto: TASR – František Iván

Po prvej dávke vakcíny išlo o 6137 prípadov pozitivity z celkového počtu 1 437 945 osôb zaočkovaných prvou dávkou. Vo všeobecnosti tento počet nepresahuje proporciu 0,4 percenta, aj keď kompletná ochrana sa po prvej dávke vakcíny neočakáva. Po druhej dávke vakcíny ÚVZ zaznamenal 1629 prípadov pozitivity z celkového počtu 682 859 osôb zaočkovaných druhou dávkou. V období 14 dní po druhej dávke z toho eviduje 845 pozitívnych osôb.

Existuje viacero dôvodov, prečo môže dochádzať k infekcii u zaočkovaných osôb. Tvorba ochranných protilátok po očkovaní podľa jej slov závisí aj od imunitného systému očkovanej osoby a u malého percenta ľudí nemusí postačovať reakcia vyvolaná vakcínou. Vo všeobecnosti tiež nemožno vylúčiť, že k infekcii SARS-CoV-2 u zaočkovaných došlo krátko pred podaním vakcíny, resp. ešte pred vytvorením dostatočných hladín ochranných protilátok v tele.

Uložiť článok

Najnovšie články