Foto: Profimedia

Zviera si oddych jednoznačne zaslúži.

Magawa je na prvý pohľad možno obyčajný potkan, no pre ľudí bol oveľa užitočnejší ako jeho zatracovaní potkaní kolegovia. Za svoju bohatú kariéru totiž vyňuchal neuveriteľných 71 nášľapných mín a desiatky ďalších výbušnín. Informuje britský portál Independent

Neuveriteľný výkon

Magawa si odkrútil svoju 5-ročnú službu v Kambodži a stal sa tak prvým potkanom v histórii, ktorému bola udelená medaila za statočnosť a oddanosť. Ak by sa vám 71 mín zdalo málo, tak vedzte, že počas kariéry skontroloval až 141 tisíc metrov štvorcových, čo predstavuje približne 20 futbalových ihrísk. Na 70 centimetrového potkana ide o naozaj úžasné číslo.

Hlodavec vďačí za svoje úspechy belgickej charite zvanej Apopo, ktorá ho vycvičila. Hoci je podľa nich Magawa ešte v dobrej kondícii, je stále pomalší a nastal čas na zaslúžený dôchodok. Spomínajú, že jeho výcvik trval len 9 mesiacov a nebol príliš odlišný napríklad od výcviku psov. Základ je po úspešnom výkone zviera odmeniť.

V Kambodži je aj po odchode Magawu stále obrovské množstvo práce, keďže sa v krajine nachádza odhadom približne 6 miliónov odistených nášľapných mín.

0
Uložiť článok
Komentovať