Foto: Facebook.com (Lukas Duran), Instagram.com (@karaffaeni)

brooklynskyfrajer / / Slovensko
Naše územie má stále čo ponúknuť, príroda sa tu ukazuje ako striktný detailista. Reč je o skvostných úkazoch Slovenského krasu, no s nimi aj povesti a fakty, ktoré tieto miesta sprevádzajú.

Hájsky potok vyformoval rovnomennú dolinu, tá spája obce Háj a Hačava. V tejto oblasti sa nachádzajú pozoruhodné kaňony, za zmienku tiež stoja krasové javy, malé jaskyne a v neposlednej rade aj Hájske vodopády. Ide o obľúbenú turistickú lokalitu, nachádza sa tu 9 vodopádov, ten najveľkolepejší z nich siaha do výšky 7 metrov.

Still life

Vodopády sa najviac oplatí navštevovať v jarných a jesenných mesiacoch, kedy sa nestáva potok obeťou úbytku vody, tak ako v lete. Návšteva však nie je úplne zbytočná ani v zime, kedy potok aj jeho okolie zmrzne a vytvára celkom inú atmosféru. Samozrejme keďže hovoríme o slovenských vodopádoch, nezaobídu sa bez svojich vlastných povestí a viaže sa k nim hneď niekoľko.

Hájske vodopády

Na mieste, ktoré sa v starých turistických príručkách nazývalo Čertov most, sa nachádzajú až 100 metrov vysoké bralá. Pod týmto je najvyšší z miestnych vodopádov, hovorí sa, že pri tomto vodopáde bola jaskyňa, ktorá viedla až do pekla. Tadiaľ vychádzal na svet čert, z čoho plynie aj niekdajší názov mostu. Povesti sa stali aj skvelým objektom pre literatúru a Hájske vodopády sa tak zapísali nie len do nášho prírodného, ale aj do kultúrneho bohatstva.

Haj village - Hajske waterfalls and statue of an angel from Behind Enemy Lines movie (2001)

Hovoríme o nenáročnej turistike v nádhernej oblasti s dobrý prístupom. Pozdĺž celej trasy vedie asfaltová cesta, od ktorej máte možnosť sa dostať po vychodených cestičkách priamo k vodopádom. Okrem nich je tu však stále čo pozorovať a to ani nemusíte chodiť ďaleko. Hájsky potok vďaka vápencovým podložiam doliny na jar poskytuje impozantný pohľad. V čase keď sa rozvodní, je veľká pravdepodobnosť, že spozorujete rôzne fosílie v jeho okolí, ide prevažne o odtlačky rastlín.

Haj Creek I
Untitled

V Hájskej doline číha na každom rohu kus dávnej histórie. Na tomto krasovom území sa našli stopy prehistorického osídlenia z doby bronzovej. Podľa archeologického výskumu žil v tejto oblasti človek kyjatického pôvodu už v rozmedzí 1100 až 700 rokov pred našim letopočtom.  Susedný potok Blatnica vytvoril neďaleko Hájskej Zádielsku dolinu, ktorá má vedúcu pozíciu z hľadiska návštevnosti Slovenského krasu. Pri prechádzke popri vodopádoch sa na sesterskú dolinu naskytne nádherný výhľad na jej hlavný pútač, ktorým sú 300 metrov vysoké bralá.

A tour to Zadielska Ravine (plain) in Kosice region, Slovakia IMG_3533

Obe doliny vďaka svojim pútavým oblastiam majú čo ponúknuť, preto pri dostatku času odporúčame v rámci návštevy vodopádov venovať pozornosť aj okolitým oblastiam.

Pozri aj: Roklina Čertova dolina: Skrytá prírodná rezervácia prezývaná aj malý Slovenský raj, kde nájdete množstvo vodopádov, jaskýň, priepastí a skalných brál

interez.sk (Ľuboš Belko), abov.vucke.sk
0
Komentovať (0)