Dnešná časť krátkych faktov na večer vám opäť prináša jednu rýchlu zaujímavosť. Novinky, aktuálne informácie, zaujímavosti z prírody, histórie, športu, rekordy či neuveriteľné príbehy. To všetko sa dočítate v našich faktoch.

Nemecký profesor a geofyzik menom Klaus Jacob pracuje v New Yorku na Univerzite Columbia. Svoj život zasväcuje výskumu katastrof a posledných 15 rokov sa venuje zmene klímy a globálnemu otepľovaniu. Jacob tvrdí, že väčšina ľudí žije v iracionálnom svete, v ktorom popierajú riziko. Existujúci problém nárastu morskej hladiny je naozaj vážny pre viacero miest planéty.

Posledné vedecké nálezy predpovedajú, že deti, ktoré sa dnes narodia v New Yorku, budú svedkami jeho zatopenia po tom, ako sa morská hladina zdvihne takmer o dva metre, pretože predošlé odhady o globálnom otepľovaní sa neustále a nezastaviteľne navyšujú veľkou silou. “Mojím poslaním je, aby som myslel do ďalekej budúcnosti.”

Potopa začne pomaly a nepravidelne, a to bude to, čo popletie ľudí. Oblasti, v ktorých nie sú povodne bežné, si postupne na povodne budú musieť zvyknúť, pretože otepľovanie zvýši množstvo zrážok. Veľké vlny sa budú počas splnu prelievať ponad zábrany. Ľudia začnú do práce chodiť v gumákoch. Všetky komerčné mrakodrapy, paneláky a kultúrne budovy, ktoré sú v blízkosti pobrežia, bude pravidelne zaplavovať. Prírodné katastrofy ako hurikány, sa budú vyskytovať častejšie a budú silnejšie, práve kvôli výške hladiny oceánu.

main.aiany.org
main.aiany.org

V tomto čase klimatológovia nazývajú príliv, pri ktorom sa hladina oceánu zvýši o takmer dva metre, “hurikán storočia” a šanca, že sa počas roka vyskytne, je približne 1%. Ak sa do roku 2050 zvýši hladina oceánov tak veľmi ako mnohí vedci predpokladajú, “hurikán storočia” sa bude vyskytovať 5-krát častejšie. Tak, ako boxer v ringu, mesto sa bude snažiť brániť proti svojmu útočníkovi, no oceán bude neustále naberať na sile.

Klaus Jacob sa tejto téme venuje už naozaj dlho. Už viac ako desaťročie sa snaží hlásiť nebezpečenstvo, ktoré oceány predstavujú. Vyzval politikov, aby „nabrali odvahu, a mysleli aj na to nemysliteľné“. V roku 2011 pri práci vo vláde Jacob vytvoril štúdiu, v ktorej zmapoval a ukázal, ako sa zaplaví New Yorkské metro v prípade, že príde hurikán. O rok neskôr sa potvrdilo, že mal celý čas pravdu. Po hurikáne Sandy nazývali Jacoba prorokom.

localwom.com
localwom.com
0
Uložiť článok
Komentovať