Festival Bažant Pohoda každoročne v spolupráci s Rádiom FM organizuje Pohoda deň FM, ktorý sa tento rok konal v stredu 20. mája. Naživo ste...

Festival Bažant Pohoda každoročne v spolupráci s Rádiom FM organizuje Pohoda deň FM, ktorý sa tento rok konal v stredu 20. mája. Naživo ste si mohli pozrieť  koncerty, vysielanie Rádia FM, zúčastniť sa tlačovej konferencie festivalu, porozprávať sa s hudobníkmi či organizátormi festivalu, alebo vyhrať lístky na festival. Tento rok mal viacero noviniek, medzi ktorými bol turnaj v stolnom futbale, rôzne spoločenské hry, či nasvietený stage. Pôvodne sa mal po prvýkrát konať na streche rozhlasu pod šírym nebom, no pre nepriaznivú poveternostnú predpoveď počasia celé vysielanie presunuli do štúdia č. 5 Slovenského rozhlasu, čo organizátorov riadne mrzelo aj pre rekordnú účasť návštevníkov. Komorné štúdio nie je najväčšie a tak sa na večerné koncerty nedostalo niekoľko desiatok ľudí.

pohoda den fm (5)Tradičný Pohoda deň FM odštartoval ranným vysielaním s Dominikou a Martinom a koncertom Bez Ladu a Skladu. Bol to jeden z posledných koncertov tejto kapely. Jej fanúšikovia ale dobre vedia, že posledné koncerty hrávajú už od roku 1997 a vždy sa zhruba po 5 ročnej pauze vrátia na koncertné pódiá. Podľa vlastných slov členov Bez Ladu a Skladu v budúcnosti ešte určite koncertovať budú, no nové nahrávky nechystajú. Vidieť a hlavne počuť túto kapelu hneď z rána bolo obrovským zážitkom, ranné koncerty majú výnimočnú atmosféru. Na záver ranného vysielania odohrali svoj set Dji z kapely Purist, ktorá nedávno vydala svoj debutový album. Puristi, ako ich ľudia prezývajú, nahradili B-Complexa, ktorý sa pre stratu dokladov v Holandsku nestihol vrátiť na Slovensko.

V popoludňajšom vysielaní Lucia a Mizzi okrem iných vyspovedali organizátorov festivalu, člena týmu SHMU, ktorý každý rok stráži oblohu nad festivalom a hudobníkov, ktorí tiež zahrali. Boli nimi kapela Kurkus, svoj djský set odohral Jimmy Pé a dievčatá Genius Locci priniesli úsmev na tvárach divákov v sále. Ku končiacej sa pracovnej dobe sa koncertná sála napĺňala stále viac a viac. Divákov zahriali fantastickí Vec a Škrupo, ktorí tradičným repertoárom priniesli atmosféru letiska do rozhlasu. Po nich vystúpila Para, ktorá vyvolala v sále šialenstvo. V inokedy pokľudnom priestore už po tretej pesničke nik nezvládol sedieť na stoličke a tancoval spolu s hudobníkmi. Vrcholom celého dňa bol koncert mladého angličana East India Youth. Priznám sa, že jeho tvorbu som doteraz poznal len zbežne, no strhujúci elektronický záver mi znel v ušiach ešte poriadne dlho.

2_zeby_NOCOVENa tlačovej konferencii Pohoda ohlásila viacero zmien, ktoré sa týkajú hlavne areálu. Ten okrem iného spestria aj diela výhercov súťaže vizuálneho umenia  súťaže Public Art Festival Contest. Tej sa zúčastnili známi umelci, ale aj stredoškoláci. Sme zvedaví na výsledok. Návštevníkov určite poteší, že sa zmenšia vzdialenosti medzi samotnými priestormi, takže sa nachodia o niečo menej.  Keď ešte neviete, ako sa dopravíte na festival, môžete využiť vlakovú dopravu z Bratislavy a Košíc, alebo ak si zorganizujete vlastný autobus s minimálne 15 ľudmi, tento autobus pustia priamo do areálu až pred hlavné pódium. Kto má záujem, môže organizátorov osloviť na [email protected].

Do lineupu Pohody pribudlo aj 28 nových mien, medzi ktorými je aj najúspešnejší škótsky producent poslednej dekády Hudson Mohawke (GB), Le Payaco, Martina Javor, Carpet Cabinet (ČR), Saténové ruky, či  Anton Maskeliade (RU), ktorého môžete poznať z akcie Pohoda v kluboch. Predĺžili sa aj časové sloty najväčších hviezd festivalu na 1,5 hodiny.

Štvrtok  je prvý zahrievací deň a budú tentoraz fungovať len dve pódiá, na ktorých zahrá Para, Bez ladu a skladu, či Manu Chao La Ventura od ktorých sa očakáva, že budú hrať dve a pol hodiny až tri hodiny.

Na piatkovom prevažne gitarovom dni vystúpia Eagles of Death Metal, FFS (Franz Ferdinand & Sparks), Die Antwoord, Tiken Jah Fakoly, ale aj Einstürzende Neubauten.

Sobotný deň nazvali organizátori islandský, pretože na ňom okrem Björk vystúpi mnoho umelcov z tohto ostrova. Tiež sa môžeme tešiť Lolu Marsh, Omara Souleymana, of Montreal, Korben Dallas Symphony, B-Complexa, Cocorosie či Les Ambassadeurs z Mali (v tejto zostave môžete vidieť hviezdy world music ako Amadou & Mariam či Salif Keita).

Pohoda patrí aj medzi najväčšie slovenské gastrofestivaly, kde nájdete všetky možné pochúťky, od hot dogu až po bretariánske špeciality. Organizátori sa tešia z výbornej predajnosti pernamentiek, predaj sa zlepšil najmä v zahraničí a dúfajú v opätovné vypredanie festivalu.

Uložiť článok

Najnovšie články