Po úspešnom a vtipnými scénami nabitom filme Nedotknuteľní sme si tentokrát pre vás pripravili niečo z trocha iného súdka, rozhodne smutnejšieho. Určite sa ale...

Po úspešnom a vtipnými scénami nabitom filme Nedotknuteľní sme si tentokrát pre vás pripravili niečo z trocha iného súdka, rozhodne smutnejšieho. Určite sa ale zíde vedieť niečo aj o takýchto udalostiach, ktoré poznačili celý svet. Hotel Rwanda a Posledný škótsky kráľ.

Hotel Rwanda (2004)

Režisér Terry George chopil neľahkej úlohy – natočiť film o krviprelievaní v Rwande, kde v roku 1994 vypukla vojna medzi kmeňmi Hutu a Tutsii. Hlavným hrdinom filmu je Paul Rusesabagin (Don Cheadle), manažér hotelu, ktorému sa tu oprávnene hovorí hrdina. Kde nevedela pomôcť mierová OSN či iné organizácie, dokázal pomôcť jediný človek.

hotel rwanda 1

Bez všetkého otvára brány svojho hotela zúfalým utečencom a zachraňuje takto úctyhodných 1268 živých duší. Hotel, ktorý predtým slúžil „vyššej“ smotánke, sa stal útočiskom pre bezbranných ľudí, ktorí za nič nemohli. V rwandskej genocíde presiahli straty na životoch počet 800 tisíc..

hotel rwanda 2

Toto zbytočné krviprelievanie medzi dvomi kmeňmi v Rwande, označované ako rwandská genocída je zaraďovaná k najväčším genocídam 20. storočia. Začalo to 6. apríla a skončilo 4. júla 1994. Mohlo by sa zdať, že je to celkom krátka doba, no 800 000 mŕtvol hovorí za niečo iné. Celé je to veľmi smutné a šokujúce zároveň ešte aj pre prístup OSN a nielen okolitých rozvinutých krajín, ktoré o celom dianí vedeli, ale odmietli zakročiť.

rwanda genocide 1

Medzi kmeňmi Hutuov a Tutsiov došlo ku konfliktu pravdepodobne kvôli kultúrnym rozdielom, keďže zmiešané manželstvá boli u nich bežné a dokonca hovorili rovnakým jazykom. Do istej doby, konkrétne do 19. storočia sa hovorilo, že Tutsiovia ovládali vojenské sily a Hutuovia nadprirodzené. Smutnou zaujímavosťou je, že k tomuto všetkému vôbec nemuselo dôjsť, keby boli Spojené národy ochotné spolupracovať so žoldniermi, ktorí im sami ponúkali svoje služby.

rwanda genocide 2

0
Uložiť článok
Komentovať