pixabay.com

Toto všetko o vás vie Facebook.

Momentálne svetom otriasol škandál sociálnej siete Facebook, ktorá sama potvrdila, že o svojich užívateľoch si už roky zbiera informácie a taktiež číta súkromné správy. Je vám to nepríjemné? Nečudujeme sa. So všetkým, čo v živote robíme by sme mali byť opatrní a to najmä, ak sa týka zverejňovania údajov o našej osobe. 

pixabay

Facebook a takisto aj ostatné sociálne siete v našich životoch zohrávajú dôležitú úlohu a mnohí z nás si vyčítajú, že na nich trávia viac času, ako by asi chceli. V čom to je, že nás takto ovládli? Na to by si mal už odpovedať každý sám. Toto je 12 vecí, ktoré na internet radšej vôbec neuverejňujte.

Narodeniny

Dátum narodenia je citlivý údaj, ktorý ide ruka v ruke s menom a adresou, čo je tak trochu ľahší prístup napríklad k vášmu bankovému účtu alebo iným osobným údajom. Mnohí majú na internet bankingu heslá, ktoré práve spočívajú v kombinácii mena a dátumov narodenia.

Telefónne číslo

Ak zverejníte svoje telefónne číslo, nielenže sa môžete stať terčom nechcenej reklamy, taktiež to môže skončiť aj o dosť horšie. Nie je nič horšie ako otravný stalker, ktorý vám nonstop vyvoláva a tým vás otravuje.

Trieďte priateľov

Nie každý človek, ktorého máte v priateľoch je aj vaším skutočným priateľom. Ak niekomu potvrdíte žiadosť, mali by ste sa najskôr uistiť, že to je skutočne tá osoba, od ktorej žiadosť prišla. Ak si priateľov vytriedite, môžete tak pomôcť k lepšej interakcii medzi vami a sociálnymi sieťami.

Fotografie detí

pixabay

Dodnes za seba nepochopím, ako môže niekto uverejniť na Facebook alebo inú sociálnu sieť fotografiu svojho maloletého dieťaťa a v mnohých prípadoch aj polonahého, nevinne sa hrajúceho napríklad na záhradke. Skúste sa sami seba opýtať, ako by ste sa cítili, keby ste na internete našli svoju fotografiu z detstva, kde možno nemáte nič oblečené.

Ďalšou hrozbou sú samozrejme pedofili, ktorým v podstate uľahčíte cestu k svojmu cieľu. Pri tomto bode by ste sa teda mali naozaj vážne zamyslieť.

Kam chodia vaše deti do školy

Takmer rovnaký prípad ako predchádzajúci bod. Naozaj chcete zverejniť tento údaj? V Spojenom kráľovstve polícia zaznamenala za roky 2013/2014 až 36 489 prípadov sexuálnych činov proti deťom. Za posledné roky toto číslo stále rastie a je až hrozivo vysoké. Chcete dať do rúk prípadného násilníka túto informáciu a teda kľúč k vašemu dieťaťu? Predpokladám, že je to posledná vec, ktorú by si rodič prial.

Poloha

Služba určovanie polohy je dostupná v zariadeniach Android a iPhone. V roku 2015 informovala spoločnosť TechCrunch, že až 500 miliónov užívateľov sa pripájalo na Facebook len z mobilného telefónu, to znamená, že o rovnakom počte ľudí mala sociálna sieť informácie navyše. Kde sa práve nachádzajú.

Pozor na šéfa

pixabay

Samozrejme, toto vieme všetci. Ak idete niekam na pohovor, môžete si byť takmer na 100% istí, že si vás spoločnosť preklepne na sociálnych sieťach. Ak prácu máte, pozor na to, čo uverejňujete. Čokoľvek, čo sa nezlučuje s pracovnou morálkou je považované za porušovanie akejsi pracovnej kultúry.

Stopnite označovanie polohy

V skutočnosti tak môžete prezradiť svoju presnú adresu, adresu svojich blízkych, svojej práce, všetkého. Pre stalkera ideál, hovoríte mu tým: “Idem na dovolenku, príď ma vykradnúť.” Nikdy nezverejňujte presný dátum svojho odchodu na dovolenku. Môže sa totiž ľahko stať, že sa stanete obeťou krádeže.

Slobodná/vydatá

Chcete sa starať o svoj vzťah a neustále ho zlepšovať? Robte to v súkromí a nie na sociálnej sieti. Neustále striedanie partnerov a tým pádom aj statusov a stavu na sociálnej sieti spôsobí, že sa budete cítiť ešte horšie.

Podrobnosti o kreditnej karte

K tomuto bodu sa snáď vyjadrovať nemusíme. Nikdy to nerobte a nikdy to nie je dobrý nápad. Fotografiu karty by ste nemali ani len odosielať.

Fotografia letenky

Na internete sa nikdy nechváľte fotografiou letenky. Je na nej totiž čiarový kód, ktorý úzko súvisí s vašimi osobnými údajmi, ktoré ste poskytli leteckej spoločnosti.

Najhoršia kombinácia? Fotografia letenky plus oznámenie, že sa zdržíte zhruba týždeň mimo svoj byt. To priam ponúkate svoj majetok a citlivé informácie ľuďom, ktorí by ich mohli zneužiť.

Našli ste sa v tomto článku? Možno je načase zamyslieť sa a začať uverejňovať informácie o sebe a svojich blízkych s rozumom.

Pozri aj: BFF, Facebook prispievajúci na liečbu rakoviny či ďalšie nezmysly. Týmto hoaxom, ktoré sa neustále objavujú na internete, ľudia stále veria

indy100.com
0
Uložiť článok
Komentovať