Ilustračná foto: Unsplash

Búrky sa naplno prejavili v Česku aj Poľsku, mieria aj k nám.

Dnes sme vás informovali o tom, že nás čaká mimoriadne horúci deň, ktorý môžu sprevádzať požiare alebo búrky. A práve búrková aktivita sa už začína prejavovať naplno.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nemecko aj Francúzsko už lynčovali tornáda, Českom sa ženie silná supercela, ktorá zrejme nebude jediná. Nebezpečenstvo hrozí aj Slovensku, upozorňuje iMeteo.

Hrozí nebezpečenstvo

Dnes popoludní sa neďaleko českého Olomouca vytvorila mimoriadne silná búrka. Kritická situácia je rovnako aj v Poľsku alebo v Nemecku.

Búrky, ktoré majú dnes na svoj vznik dostatok energie aj dynamiky v podobe strihu vetra, môžu byť nebezpečné vysokou bleskovou aktivitou, krúpami a aj silným vetrom, ktorý môže dosahovať až 90 kilometrov za hodinu.

Aktuálne to ale vyzerá tak, že bude dochádzať aj k vytváraniu ďalších superciel. „Ak sa vytvoria ďalšie búrky na území Moravy a Sliezska, tak môžu priniesť aj veľké krúpy s priemerom okolo 3 centimetrov. Aktuálna supercela neďaleko Olomouca podľa radarových snímok pravdepodobne takéto krúpy produkuje,“ vysvetľuje portál.

Českí meteorológovia vydali po 16:00 varovanie pre Litovel, Konice, Prostějov, Olomouc a Přerov.

Silné búrky, ktoré sa môžu vytvárať na Morave, sa zrejme budú presúvať aj na územie Slovenska, a to do Žilinského a Trenčianskeho kraja, postupne prejdú aj na juhochod a východ, k hranici Prešovského a Banskobystrického kraja.

Sprevádzať ich bude, podobne ako u našich susedov, vysoká blesková aktivita, intenzívne zrážky aj prudké nárazy vetra.

Uložiť článok

Najnovšie články