Foto: Profimedia

Niekedy sa zvyknú dražiť zaujímavé, inokedy aj bizarné predmety.

Základné zákony ekonómie hovoria, že kde je dopyt, tam je ponuka. Keď sú nejaké predmety jedinečné a unikátne, ľudia sú ochotní za ne zaplatiť horibilné sumy. Najčastejšie sa tak deje v aukciách. Tam sa dostávajú jednak aj seriózne predmety, ale tiež aj rôzne bizarnosti, o ktorých sme ani netušili, že existujú a že by dokonca mal o ne niekto záujem. A predsa sa dokážu predať za astronomické sumy. 

V dnešnom kvíze vám ukážeme 10 predmetov z aukcií a vašou úlohou bude určiť, za akú sumu sa predali. Ako sa vám to podarí?

Ak vás tento kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie v našej sekcii kvízov.

Za akú sumu sa pred približne dvomi týždňami vydražilo 100 mandarínok v Japonsku?

ilustračná foto: Pxhere

Za milión jenov, čo je v prepočte 8 130 eur sa vydražila jediná škatuľa s mandarínkami, ktorým sa hovorí mikan. Viac o dražbe sa dozviete v tomto článku.

Za akú sumu sa vydražil v roku 2016 tento 600 rokov starý kalíšok z dynasite Ming?

Profimedia

Kalíšok na dražbe v Hong Kongu spoločnosťou Lyon & Turnbull bol napokon vydražený za 41 560 000 HK dolárov (približne 3,6 milióna libier).

Za akú sumu sa v roku 2011 vydražil zub Johna Lennona?

Profimedia

Zub John Lennon daroval svojej upratovačke Dorothy Jarlett ako suvenír pre jeho syna. Ten ho aj dal do aukcie.

Za akú sumu sa vydražil v roku 2017 obraz od Leonarda da Vinciho - Spasiteľ sveta?

Leonardo da Vinci

Za rekordných 450,3 milióna dolárov v novembri 2017 vydražil obraz korunný princ Saudskej Arábie Mohammad bin Salman. O tom, kde sa ale presne obraz nachádza, sa vedú iba dohady. V júni 2019 sa objavila správa, že sa nachádza na bin Salmanovej luxusnej jachte, v októbri sa zase objavila správa, že obraz môže byť uložený vo Švajčiarsku.

Za akú sumu sa predal netbook, ktorý v sebe obsahuje 6 vírusov, ktoré spôsobili miliardové škody?

Persistence chaos

Netbook uvádzaný ako umelecké dielo s názvom Persistence chaos, obsahuje “koktejl” vírusov, ktoré spôsobili po celom svete škody vo výške 95 miliárd dolárov. Nachádzajú sa v ňom vírusy ako ILOVEYOU z roku 2010 či WannaCry z roku 2017. Ďalšie vírusy sú MyDoom, SoBig, DarkTequila a BlackEnergy. Predal sa za neuveriteľnú sumu 1 345 000 dolárov.

Za akú sumu sa predal v roku 2012 ten strieborný podnos, ktorý dostal Adolf Hitler k svojím 50. narodeninám?

Profimedia

Vyvolávacia cena bola 1 000 libier, no napokon výherca zaň zaplatil 28-tisíc libier. Predaj vzbudil veľkú kontroverziu a britskí poslanci začali volať po zákaze predaja nacistických memorálií.

Za akú sumu sa koncom októbra vydražil obraz od Banksyho, ktorý paroduje slávny Monetov obraz?

SITA

Obraz, ktorý je paródiou jednej z najslávnejších Monetových malieb, bol vydražený za 7,6 milióna libier. Viac o dražbe si prečítajte v tomto článku.

Za akú sumu sa v roku 2019 vydražila sekera z hororu Osvietenie?

MovieStillsDB

Majstrovské dielo Osvietenie (The Shining) z dielne Stanleyho Kubricka sa dnes považuje za kultový film a zároveň za jednu z najlepších filmových adaptácií románu Stephena Kinga. V aukcii sa sekera z filmu predala za neuveriteľných viac ako 191-tisíc eur (172-tisíc libier). Viac o dražbe si prečítajte v tomto článku.

Za akú sumu sa v roku 2019 predala šachová figúrka z 12. storočia?

Foto: Kim Traynor [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Šachové figúrky z ostrova Lewis sú vyrobené z mrožoviny zo štyroch šachových súprav a niekoľkých ďalších hier z 12. storočia. Zaujímavosťou je, že dražiteľ túto figúrku kúpil v minulosti za 5 libier. Viac o tom si prečítajte v tomto článku.

Za akú sumu sa v roku 2016 vydražila socha nahého Donalda Trumpa?

Profimedia

Socha v životnej veľkosti sa predala za 28-tisíc dolárov, čo prekonalo odhad, ktorý bol stanovený na 20-tisíc dolárov.

0
Uložiť článok
Komentovať