Foto: pxhere

Mandarínky u nás na policiach obchodov nájdete celkom bežne.

Za nedostatkový tovar nemožno mandarínky považovať ani v Japonsku. Napriek tomu sa však jediná škatuľa tejto pochúťky predala za sumu, z ktorej sa vám zatočí hlava.

Koľko mandarínok kúpite za 9 600 dolárov?

Koľko mandarínok môže človek kúpiť za milión jenov, teda v prepočte za 9 600 dolárov (8 130 eur)? Odpoveď znie 100.

Pred niekoľkými dňami sa v Japonsku odohrala aukcia, v ktorej si záujemcovia mohli kúpiť aj škatuľu 100 mandarínok, informuje portál CNN. Vidíte dobre, jediná škatuľa s mandarínkami, ktorým sa hovorí mikan, sa v Tokiu predala za 9 600 dolárov.

Aj keď pravdou je, že nešlo o obyčajné mandarínky, ale o odrodu, ktorej sa hovorí satsuma. Bola to prvá aukcia tohto druhu, ktorá sa tento rok odohrala a zdá sa, že o mandarínky, ktoré sa pestujú najmä v regióne Ehima, bol skutočne veľký záujem. Mandarínky satsuma sú známe tým, že sa ľahko šúpu, vo vnútri majú pomerne málo kôstok a mnohí ich obľubujú aj kvôli vyváženej sladkej chuti.

Batholith, Public domain, via Wikimedia Commons

Za najvyššiu sumu sa predávajú mandarínky Nishiuwa, ktoré ponúka spoločnosť Hinomaru. Pestujú sa totiž len na niekoľkých miestach v pobrežných oblastiach v spomínanom regióne Ehima. Ide o mandarínky mikan, ktoré sa pestujú takpovediac za pomoci troch sĺnk. Prvé slnko je to, ktoré žiari na oblohe, za druhé slnko sa považuje odraz skutočného slnka v mori a za tretie slnko je považovaný odraz na kamenných stenách terasových polí. V danej oblasti pestuje tieto konkrétne mandarínky približne len 100 pestovateľov. Navyše, tento rok mandarínkam údajne prial, sú preto veľmi vysokej kvality.

Ovocie je považované za luxusný darček a súčasť rituálov

Aukcia, počas ktorej sa mandarínky predali za rekordnú sumu, mali byť akousi oslavou, ktorá mala odštartovať mandarínkovú sezónu. Práve počas prvej aukcie sa totiž hodnotí kvalita mandarínok, ktoré sa za posledný rok podarilo vypestovať. Výsledok tejto aukcie môže ovplyvniť predaj ovocia na celý ďalší rok. Nie vždy sa však mandarínky predávajú za takéto vysoké sumy, ich cena sa za bežných okolností pohybuje v priemere okolo 75 dolárov (v prepočte 64 eur) za 10 kilogramov.

Foto: unsplash

Aj keď už v predchádzajúcich aukciách sa ovocie predalo za astronomické sumy, predajcovia sú prekvapení, rátali totiž s tým, že pandémia koronavírusu aukciu výrazne ovplyvní. Japonsko je však už roky známe tým, že pestuje kvalitné, no drahé ovocie. Minulý rok sa v aukcii predalo 24 strapcov špeciálnej odrody hrozna za 11 000 dolárov (v prepočte 9 316 eur). Ako však informuje CNN, pestovanie, predaj a kúpa ovocia sú v ázijských krajinách úzko späté s kultúrou a s tradíciami. Nejde len o obyčajnú súčasť jedálnička, je to zároveň aj luxusný darček a súčasť mnohých rituálov.

2
Uložiť článok
Komentovať