foto: Screen YouTube

Ľuboš Belko / / Film
Odkedy sa na striebornom plátne objavil prvý film o cestovaní v čase, ľudia si ich zamilovali.

Nie len preto, že ide o fantastickú myšlienku pre populárny sci-fi žáner, ale najmä preto, že práve tieto filmy sú plné paradoxov, slučiek a logických hier. Ak sa nad nimi nezamyslíte, môžu byť mätúce, no úžasné zároveň. Ak sa nad nimi poriadne zamyslíte a pokúsite sa ich logiku rozobrať, nie len, že nestratia nič zo svojej úžasnosti, ale zároveň vám nedajú spať po dobu niekoľkých dní. Aj keď k rozumnému záveru pravdepodobne nedôjdete, určite to stojí za to.

Paradox však samozrejme nemusí byť len časový, i keď v Hollywoode sa práve tento objavuje najčastejšie. Typickým príkladom je aj Počiatok, ktorý je plný viac či menej zjavných paradoxov. Avšak nie je jediný. Pozrime sa spoločne na desiatku najlepších filmov z tohto myseľ-ohýbajúceho subžánru.

Predestination

ČSFD: 74%
IMDB: 7,5/10

Film nesie český názov Paradox času, takže zrejme nie je ťažké odhadnúť, aká bude ústredná téma a prečo sa vyskytol na tomto zozname. V hlavnej úlohe sa tu objavil Ethan Hawke a film sleduje príbeh tajného agenta, ktorý cestuje naprieč časom, aby zaistil pokračovanie svojej kariéry vymáhača práva. Aby však dokázal dokončiť svoju poslednú úlohu, bude musieť využiť pomoc svojho mladšieho ja. Film je šikovnou adaptáciou poviedky Roberta A. Heinleina a rozhodne vás nesklame.

2001: A Space Odyssey/ 2001: Vesmírna odysea

ČSFD: 79%
IMDB: 8,3/10

2001: Vesmírna odysea je legendárny film Stanleyho Kubricka. Jeho prelomový snímok dodnes púta nemalú pozornosť a pokiaľ prehryznete zopár tiahlych záberov, určite ukojí vašu túžbu po prekrásnych scénach, z ktorých každá pôsobí ako maľba. Týmto filmom sa mal údajne inšpirovať aj Christopher Nolan pri tvorbe Interstellaru, ktorý sa taktiež pohráva s množstvom paradoxných myšlienok.

12 Monkeys/ Dvanásť opíc

ČSFD: 87 %
IMDB: 8/10

Dvanásť opíc je klasika, ktorú videl snáď každý z nás. Napriek tomu je tento snímok hodný zmienky. Najmä preto, nakoľko bol netradičný a šokujúci v čase svojho vzniku. Film je zasadený do blízkej budúcnosti, roku 2025. Ľudia prežívajú pod Zemou, pretože na následok biologickej katastrofy zomrelo 99% svetovej populácie. Ľudstvo je nútené vyslať väzňov súčasnosti, ako nedobrovoľných cestovateľov v čase do minulosti, kde majú za úlohu pozorovať a zbierať vzorky, aby vedci mohli vytvoriť protilátku k vírusu panujúcemu na zemskom povrchu.

Donnie Darko

ČSFD: 85 %
IMDB: 8,1/10

V tomto fantastickom snímku si zahral mladý, dnes už notoricky známy, Jake Gylenhaal.  Zaujímavosťou je, že ani samotný režisér netuší čo príbeh o chlapcovi, ktorý trpí desivými víziami gigantického králika, mal presne znamenať. Dokonca existuje skupina ľudí, ktorá špekulujú nad týmto filmom a hovoria si Darkológovia. Pokiaľ ste film videli, podeľte sa s nami v komentároch s vašim postrehom. Je to časová slučka? Schizofrénia? Alebo niečo celkom odlišné?

Looper/ Looper: Nájomný zabijak

ČSFD: 73 %
IMDB: 7,4/10

Looper vznikol len niekoľko rokov dozadu, no už teraz je jasné, že pôjde o hotový kult. Hlavnú úlohu si tu zahral Joseph Gordon-Lewitt, ktorý stvárňuje nájomného vraha. Jeho obete prichádzajú z budúcnosti s vrecom na hlave. Ich totožnosť nepozná a musí sa ich zbaviť do niekoľkých sekúnd. Jedného dňa pred hlavným hrdinom pristane jeho staršie ja, ktoré si zahral Bruce Willis. V takomto moment Looper nesmie zaváhať. Keby však nezaváhal, nedostali by sme 114 minút perfektnej, paradoxnej akcie, ktorá by si rozhodne zaslúžila viac pozornosti, ako sa jej dostalo.

Source Code/ Zdrojový kód

ČSFD: 80 %
IMDB: 7,5/10

Ďalšie paradoxné dielko, v ktorom sa objavil Jake Gylnehaal, tentokrát trochu starší a v trochu serióznejšej úlohe, ako tomu bolo v prípade Donnieho Darka. Ako kapitán Colter Stevens sa Jake ocitá vo vlaku. Tu sa prebúdza vedľa ženy, ktorú nikdy nevidel, no tá ho očividne pozná. Po chvíli zisťuje, že sa ocitol v tele cudzieho človeka a vlak, v ktorom cestuje, vybuchne. Ocitá sa v miestnosti, kde má referovať detaily toho čo videl. Kapitán Stevens môže cudziu identitu využívať len po dobu ôsmych minút a za ten čas musí nájsť človeka zodpovedného za výbuch a zneškodniť ho.

Back To The Future/ Návrat do budúcnosti

ČSFD: 89 %
IMDB: 8,5/10

Návrat do budúcnosti je opäť jedna z nestarnúcich klasík. Ako iste viete, pohráva sa s myšlienkou cestovania v čase a napriek tomu, že ide o komédiu určenú prevažne tínedžerskému pubilkum, robí to viac než dobre. Hlavným hrdinom je Marty McFly, ktorý cestuje do minulosti, no nedarí sa mu vrátiť sa do súčasnosti. Medzi tým sa doňho zamiluje mladšia verzia jeho matky, zatiaľ čo jeho otca úplne ignoruje. Marty, ktorého stvárnil Michael J. Fox, sa musí postarať o to, aby sa jeho matka zamilovala do jeho otca, inak sa nikdy nenarodí.

The Terminator/ Terminátor

ČSFD: 87 %
IMDB: 8/10

V roku 1984 stvoril vizionársky režisér James Cameron legendu menom Terminátor, ktorú stvárnila urastená legenda, Arnold Schwarzenegger. Ten stvárňuje robotického zabijaka z budúcnosti, ktorý je na vlas podobný človeku. Má za úlohu zabiť Sarah Connorovú, ženu, ktorá má porodiť chlapca. Ten v budúcnosti povedie ľudí vo vojne proti strojom. Ľudia však, podobne ako stroje, tiež vyslali svojho zástupcu, ktorý má Sarah zachrániť.

Primer/ Vynález

ČSFD: 68%
IMDB: 6,9/10

Primer alebo Vynález je celkom rozporuplné dielo, keďže sa mnohokrát objavuje na zoznamoch najlepších filmov o cestovaní v čase. Napriek tomu sa nestretáva s veľkým pochopením masového publika. Tomuto nezávislému dielu z roku 2004 by ste však určite mali dať šancu a utvoriť si názor sami, keďže obsahuje niekoľko prvkov, ktoré nadchnú každého filmového fanúšika.

Edge of tomorrow/ Na hrane zajtrajška

ČSFD: 86%
IMDB: 7,9/10

Majstrovská réžia, dychberúci strih a pomerne originálny námet robia z Edge of tomorrow ideálnu zábavu pre sobotňajší večer. Nie je tu núdza ani o nadupané akčné scény, zaujímavé monštrum či hviezdne obsadenie v podobe Toma Cruisa a pohľadnej Emily Blunt. Réžie tohto perfektného, i keď trochu mainstreamového snímku, sa ujal Doug Liman. Film vychádza z knižnej predlohy Hirošiho Sakurazaku a rozhodne by ste si ho nemali nechať ujsť, keďže v čase premiéry išlo o skutočný trhák a onedlho padne prvá klapka druhého pokračovania.

Pozri aj: Prehnaná výstrednosť a oplzlé scény. Toto je 6 najlepších filmov, ktoré boli vo svete zakázané (V KOCKE)

0
Komentovať (0)