Foto: Yolanda Demetriou, (YolandaDemetriou), CC BY-SA 1.0, via Wikimedia Commons

Plány otvoriť "mesto duchov" na Cypre kritizujú aj USA.

Spojené štáty odsúdili v utorok plán tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a lídra cyperských Turkov Ersina Tatara na opätovné otvorenie cyperského mesta Varoša, opusteného od tureckej invázie v roku 1974. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Krok proti Bezpečnostnej rade

O opätovnom sprístupnení tohto bývalého letoviska hovoril Erdogan počas utorňajšej návštevy Tureckom okupovanej časti Cypru, ktorá sa konala pri príležitosti 47. výročia tureckej invázie na tento stredomorský ostrov. Podľa amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena je tento krok v rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN).

Spojené štáty považujú plány cyperských Turkov vo Varoši, ktoré Turecko podporuje, za provokatívne, neprijateľné a nezlučiteľné s ich minulými záväzkami viesť konštruktívny dialóg o vyriešení cyperskej otázky“, uviedol Blinken vo vyhlásení.

Foto: Zairon, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Ku kritike sa v utorok aj šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell, podľa ktorého ide o “neprijateľné jednostranné rozhodnutie”. Dodal, že EÚ bude sledovať priebeh stredajších konzultácií o Cypre na pôde BR OSN a “podľa toho rozhodne o ďalších krokoch”.

Perla Stredozemia

Legendárne letovisko, kedysi prezývané “perla Stredomoria”, zostalo opusteným a plotom obohnaným mestom duchov, kde bývalé luxusné hotely obrástli burinou, píše AFP. Prezidentom medzinárodne neuznanej Severocyperskej tureckej republiky Ersin Tatar, stojac po Erdoganovom boku, v utorok povedal, že “druhou fázou nášho plánu je rozšíriť” opätovné otvorenie rezortu Varoša kontrolovaného tureckou armádou. Z letoviska v roku 1974 ušlo asi 40.000 grécky hovoriacich obyvateľov.

Foto: Vikimach, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Turecká armáda obnovila prístup na časti pláže vo Varoši pre verejnosť už vlani. Medzinárodne uznaná cyperská vláda v Nikózii zdôraznila, že “Varoša je hranicou, ktorú nemožno prekročiť”, a ostro odsúdila predchádzajúcu Erdoganovu návštevu v Tureckom okupovanej časti Cypru v novembri minulého roka.

Cyprus bol rozdelený v roku 1974 po invázii tureckej armády. Členskou krajinou Európskej únie sa stal v roku 2004.

0
Uložiť článok
Komentovať