Foto: Flickr (Yacht Rent)

Jadranský ostrov Mljet je síce z veľkej časti národným parkom, no aj napriek tomu je poriadne znečistený.

Na pohľad síce ostrov pôsobí, so svojimi hustými lesmi, jazerami, jaskyňami a prírodnými krásami ako raj na Zemi, no minulo týždňové veľké upratovanie ukázalo desivú pravdu. Dobrovoľnícka organizácia Zelená stopa sa spojila so zamestnancami národného parku a na ostrove vyčistilo obľúbenú pláž Grabova. Upratovacie práce im trvali tri dni, no za ten čas sa im podarilo vyzbierať vyše tony odpadu.

Samozrejme toto číslo sa týkalo len plastového odpadu. Ďalšou podstatnou časťou boli vraky áut. Tie tu podľa facebookovej stránky Zelenej stopy stoja aj 15 rokov a sú plné piesku. Situácia sa však údajne zlepšuje. Zdá sa však, že väčší problém predstavujú domáci ako turisti. Tí tu síce nechajú menší odpad, no pláž je znečistená aj veľkým odpadom, ktorý tu leží kvôli lenivosti obyvateľov ostrova Mljet.

Problém je doma

Obyvateľom sa nechce odpad vyvážať a tak ho radšej nechávajú znečisťovať malebnú prírodu, ktorá je už napohľad unikátna. Smutnej situácie sa však chopila skupinka päťdesiatich dobrovoľníkov, vďaka čomu opäť vynikla zašlá krása tohto utešeného ostrova. Návštevníci sa teda opäť môžu tešiť na príjemne strávené momenty v objatí chorvátskej prírody a Jadranského mora. Otázne je, ako dlho tento stav vydrží.

Dromedar
1
Uložiť článok
Komentovať