Foto: Foto: Youtube (Pall Sigurdsson)

Moderná doba prináša moderné problémy.

Vo svetových oceánoch sa nachádzajú milióny ton plastu, ktoré ovplyvňujú celý morský ekosystém. Mikroplasty prenikajú do tiel živočíchov, plastové slamky spôsobujú zranenia korytnačiek a staré siete zase zabíjajú vo svojich okách tisíce rýb, ktoré sa z nich nedokážu vymotať. No plasty ovplyvnili napríklad aj výber domova malej chobotnice.

Potápač Pall Sigurdsson sa so svojimi priateľmi rozhodol ešte minulý rok v decembri potápať v indonézskych vodách. Ako uvádza portál Maritine Herald, vtedy ani netušil, že sa mu podarí natočiť virálne video pritom, ako pomáhal malej chobotnici nájsť si vhodnejší domov.

Pri skúmaní morského dna totiž objavil chobotnicu Amphioctopus marginatus, označovanú tiež ako chobotnica z kokosového orecha. Tento živočích si totiž za svoj domov vyberá rôzne predmety ako sú mušle či lastúry, no aj kokosové orechy. Tento domov chráni jej krehké telo pred predátormi.

Pall ale objavil chobotnicu, ktorá si za svoj domov vybrala priehľadný plastový pohár. Ten jej ale rozhodne neposkytuje dostatočnú ochranu a stáva sa v ňom ľahkou korisťou pre predátorov.

Pall preto neváhal, našiel niekoľko mušlí či lastúr a ponúkol ich chobotnici na výmenu. Tá najskôr váhala, no od začiatku sa jej výber nového domova začal pozdávať. Nakoniec sa rozhodla vymeniť plastový odpad za vhodnú mušľu, ktorá je pre ňu oveľa viac prirodzenejšia a najmä bezpečnejšia ako plastový pohár.

Video síce vzniklo už pred pár mesiacmi, no opäť sa stalo virálnym, keď ho zdieľal zábavný portál 9gag.

Pozrite si túto úžasnú scénu vo videu:

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )