Foto: Unsplash.com

Pribudol Južný, ktorý bol uznaný za piaty oceán.

Americká vzdelávacia spoločnosť National Geographic Society (NGS) sa rozhodla uznať vodnú masu obklopujúcu Antarktídu za samostatný, piaty oceán. Urobila tak pri príležitosti tohtotýždňového Svetového dňa oceánov, informoval denník The Independent.

Južný oceán je piatym oceánom, ktorý NGS – najväčšia nezisková vzdelávacia inštitúcia – na svete uznala od roku 1915, keď začala s vydávaním máp. Na mapách National Geographic Society doposiaľ figurovali Atlantický, Tichý, Indický a Severný ľadový oceán.

Nebol uznaný

Južný oceán vedci už dlho uznávajú, ale keďže nikdy neexistovala medzinárodná dohoda, nikdy sme ho oficiálne neuznali,” hovorí geograf Alex Geit z National Geographic Society.

Podľa kartografov NGS majú vody v okolí Antarktídy vďaka špecifickému, rýchlo cirkulujúcemu morskému prúdu, odlišný charakter než priľahlé tri oceány. Spolu s výborom pre mapy NGS uvažovali o zmene už roky, pričom sledovali ako vedci a médiá čoraz viac používajú výraz Južný oceán.

foto: Unsplash

Je definovaný prúdom

Vedci už dlho považujú Južný oceán za samostatnú entitu, avšak príslušná oficiálna medzinárodná dohoda zatiaľ uzavretá nebola.
Svetový fond na ochranu prírody (WWF) uviedol, že Južný oceán, ktorý obklopuje celý antarktický kontinent, je najmladším zo svetových oceánov; vznikol, keď sa pred približne 30 miliónmi rokov od seba vzdialili Antarktída a Južná Amerika.

Južný oceán je špecifický tým, že je obklopený rýchlym antarktickým cirkumpolárnym prúdom. Je to tiež jediný oceán ktorý sa dotýka troch kontinentov a úplne obmýva ďalší kontinent – Antarktídu. Zatiaľ čo ostatné oceány sú definované kontinentami, južný oceán je definovaný prúdom.

0
Uložiť článok
Komentovať