Ilustračná foto: pixabay

Taliansko zakotvilo ochranu životného prostredia do ústavy.

Taliansky parlament schválil v utorok návrh zákona, ktorý zakotvuje do ústavy povinnosť chrániť životné prostredie. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nový zákon stanovuje, že štát musí chrániť životné prostredie biodiverzitu a ekosystém „aj v záujme budúcich generácií“. Zdôrazňuje tiež, že súkromné ekonomické aktivity nesmú spôsobovať environmentálne škody ani poškodzovať zdravie obyvateľstva.

Taliansky minister pre ekologickú transformáciu Roberto Cingolani označil schválenie zákona za kľúčový krok v rámci plánov Ríma na investície do tzv. zelených technológií, ktoré majú byť financované z fondu EÚ pre postpandemickú obnovu.

Zákon privítal aj WWF

Zakotvenie povinnosti chrániť životné prostredie do talianskej ústavy privítala aj miestna pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF). Zdôraznila však, že je v tomto zmysle potrebné       upraviť aj ďalšiu súvisiacu legislatívu.

„Ochrana prostredia sa konečne stala základným princípom (talianskej) republiky, ktorým by mali byť inšpirované budúce zákony a upravené tie doterajšie,“ uviedla prezidentka WWF Italia Donatella Bianchiová.

Uložiť článok

Najnovšie články