imgur.com

Lukáš Mužla / / Série
Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes si zaspomíname na výnimočného herca, ktorý tento svet opustil presne v tieto dni pred 9 rokmi a filmový svet si ho bude navždy pamätať v jeho dokonalom stvárnení Jokera.

Smrť

Presne pred 9-timi rokmi, 22. januára 2008, našli Heatha Ledgera mŕtveho v jeho byte v New Yorku. Ledgera našla doma jeho gazdiná. Nahého, tvárou k zemi, ležiaceho na zemi pri nohách postele. Cudzie zavinenie bolo okamžite vylúčené. V byte sa našli antidepresíva, lieky na spanie a mnoho ďalších liekov na lekársky predpis. Podľa slov rodiny, bola Ledgerova smrť nehodou. Príčina smrti bola jasná. Akútna intoxikácia v dôsledku užívania niekoľkých silných liekov súčasne.

esquire.com

Prvý Oscar za „superhrdinu“ v histórii

Heath Ledger umrel na vrchole svojej kariéry, po dotočení Temného rytiera (The Dark Knight). Film bol na 81.ročníku Oscarov nominovaný hneď v ôsmich kategóriách. Heath Ledger dostal in memoriam prestížnu cenu za stvárnenie vedľajšej postavy – Jokera. V histórii odovzdávania Oscarov to bolo po prvý raz, čo niekto vyhral toto prestížne ocenenie za stvárnenie „superhrdinu“. Navyše sa Heath Ledger stal druhým človekom v histórii, ktorý získal Oscara posmrtne.

filmstarts.de

Geniálny šachista

Ledger nebol len vynikajúcim hercom, ale aj výborným šachistom. Tomuto koníčku sa venoval od detstva a ako 10 ročný dokonca vyhral juniorský šachový šampionát Západnej Austrálie. Na túto logickú hru nezanevrel ani v dospelosti a dokonca ju chcel prepojiť aj so svojím povolaním. Plánoval totiž režírovanie The Queen’s Gambit (Dámsky gambit) z roku 1983, v ktorej si chcel aj sám zahrať.

ggs.wa.edu.au.wincust.webinabox.net.au

Ťažké začiatky – posledných 150 dolárov

Keď sa Heath Ledger rozhodol, že sa chce stať uznávaným, slávnym a úspešným hercom, začal odmietať všetky „malé“ ponuky do televíznych rolí. Jeho snom bolo dostať sa konečne do filmového sveta Holywoodu. Trpezlivo odmietal všetky ponuky. Ledger však začal mať finančné problémy a údajne mu ostávalo len posledných 150 dolárov, keď mu ponúkli úlohu vo filme 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím.

guff.com

Strach z Ledgerovho Jokera

Ledger zahral úlohu Jokera skutočne bravúrne. Dôkaz o tom prichádza aj z úst herca menom Michael Caine, ktorý si v Temnom rytierovi zahral úlohu Alfreda, Batmanovho komorníka. Podľa Caina, Ledger mnohonásobne prekonal v úlohe Jokera aj Jacka Nicholsona. Kým Nicholson bol podľa neho desivým klaunom, Ledger bol ako Joker hotový psychopat. Pri scéne, kde Joker navštívi dom Batmana, bol Michael Caine tak vydesený, že zabudol aj vlastné texty.

forviralsake.com

Hrôzostrašný denník

Podľa Ledgerovho otca, Kima Ledgera, sa Heath dokázal veľmi dobre vcítiť do každej postavy, ktorú kedy stvárnil. Pri Jokerovi si však podľa jeho slov odkrojil priveľké sústo, ktoré nedokázal zniesť. Heath Ledger sa totiž pri príprave na svoju úlohu Jokera zavrel na celý mesiac do hotelovej izby, kde si viedol Jokerov denník. Takýmto spôsobom chcel dokonale spoznať a prispôsobiť sa osobnosti šialeného Jokera. V denníku okrem iného nechýba ani zoznam podivných vecí, ktoré však Jokerovi prídu vtipné. Medzi nimi by ste našli slepé deti, AIDS, nášľapné míny či sombrero.

thejournal.ie

Vlastný make-up

Podobne ako Joker, aj Heath Ledger používal svoj vlastný make-up. Do svojej úlohy bol vcítený tak dokonale, že chcel divákom ešte aj tento moment priniesť absolútne autenticky. Réžii filmu teda predniesol svoj vlastný výtvor – make-up vytvorený z make-up-u pre klaunov, doplnený niekoľkými kozmetickými prípravkami z lekárne. Réžii sa tento nápad páčil a ocenili ho aj maskéri, napriek tomu, že pre Ledgera museli každý deň natáčania pripravovať jeho špeciálny make-up.

herocomplex.latimes.com

Jokerove jazvy = Glasgowský úsmev

Jazvy, ktoré dokonale dopĺňajú desivú postavu Jokera, sú inšpirované skutočným svetom. Ich pôvod sa nachádza v Škótsku a ide o takzvaný Glasgowský úsmev. Ide o pomstu miestnych pouličných gangov, ktoré takto trestajú ľudí za rôzne prehrešky. Jazvy sú spôsobené rezom od kútikov úst, naprieč lícom až k spodku ucha. Obeťou tohto činu sa po barovej bitke v Škótsku stal aj herec Tommy Flanagan (TV seriál – Gotham).

madmaxmovies.com

Keď Joker vyhral nad Ledgerom

Ak ste videli Temného rytiera, možno si ešte spomínate na scénu ironického a posmešného tlieskania Jokera z policajnej cely. Táto scéna sa v scenári vôbec nevyskytovala, ale celá vznikla v hlave Ledgera (alebo skôr Jokera?). Potom, čo sa James Gordon dozvie, že bol povýšený na komisára, začnú vo filme tlieskať všetci jeho kolegovia. V tom momente začína posmešne tlieskať aj Joker sediaci vo svojej cele. Aj keď to v scenári vôbec nebolo, režisér Christopher Nolan natáčanie nezastavil. Išlo o Ledgerovu improvizáciu, alebo na malý moment vyhral v jeho mysli Joker?

forviralsake.com

Dar pre Ledgerovu dcéru

Heath Ledger umiera uprostred natáčania filmu s názvom Imaginárium Dr. Parnassa (The Imaginarium of Doctor Parnassus). V tomto filme si zahral po boku Johnnyho Deppa, Jude Law či Colina Farrella. A práve títo traja výborní herci sa v čase Ledgerovej smrti zachovali skutočne veľmi ľudsky. Celý svoj honorár za spomínaný film totiž všetci traja venovali Ledgerovej dcére – Matilde. V čase svojej smrti totiž nemal Ledger stále právne vyriešený svoj závet, a preto sa títo herci obávali o budúcnosť jeho dcéry.

theimaginariumofdrparnassus.wikia.com

Pozri aj: Dávali mu len pár rokov života, no tieto dni oslavuje už 75 rokov. Týchto 10 faktov ste o Stephenovi Hawkingovi možno nevedeli

interez.sk (Lukáš M.), unbelievable-facts.com

 Komentovať (0)