Pietro Fabris, Public domain, via Wikimedia Commons

Ako dobre si pamätáte dejiny Ríma?

Rím a rímska kultúra je spolu s tou gréckou základom dejín Európy. Rímsky štát patril stáročia medzi najvýznamnejšie územné celky nášho kontinentu a položil základy mnohých odvetví. Čo však viete o jeho histórii? Vyskúšajte si to. 

Kto podľa legendy kojil zakladateľa Ríma Romula a jeho Rema?

Pietro da Cortona, Public domain, via Wikimedia Commons

Podľa legendy boli bratia Romulus a Remus kojený vlčicou, potom ich zachránil pastier Faustulus, ktorý chlapcov vychovával spolu so svojou manželkou Accou Larentiou.

Spartakus, vodca povstania, pôvodne bol:

Hermann Vogel, Public domain, via Wikimedia Commons

Spartakus, pôvodom z Trácie, bol žiakom gladiátorskej školy v Capui. Roku 73 pred Kr. zorganizoval v škole povstanie, ale bolo prezradené, no podarilo sa ujsť menšej skupine otrokov. Skryli sa na Vezuve, porazili malé oddiely rímskeho vojska, získali ich zbrane a na vidieku sa k nim postupne pridávali ďalší otroci aj slobodní roľníci, až ich napokon bolo 70 000. Spartakovo povstanie (známe aj ako tretie povstanie otrokov v rímskej republike) bolo najväčšie povstanie otrokov v staroveku a otriaslo samými základmi Rímskej ríše.

Ako sa volal cisár, ktorý chcel údajne vymenovať svojho koňa za konzula?

Adriaen Collaert, CC0, via Wikimedia Commons

Caligula bol spočiatku obľúbený panovník, no potom sa náhle zmenil a začať prepadať šialenstvu. Predpokladá sa, že dostal zápal mozgu, čo spôsobilo jeho prudkú zmenu. Miloval svojho koňa, ktorý mal stajňu z mramora a slonoviny a jedol ovos zmiešaný so zlatom. Údajne ho chcel vymenovať aj za konzula.

Ako sa volá sopka, ktorá "pochovala" mesto Pompeje?

Pietro Fabris, Public domain, via Wikimedia Commons

24. augusta roku 79 zasiahla mesto Pompeje desivá katastrofa. Erupcia sopky Vezuv pochovala mesto pod 4 až 6 metrovou vrstvou popola a lávy.

V ktorom slovenskom meste zanechali rímske vojská takýto nápis na skale?

Rímsky nápis v Trenčíne s je nápis z rímskeho obdobia vytesaný na hradnej skale v Trenčíne. Nápis spomína osadu Laugaricio, ktorou sa pravdepodobne myslí osada na území dnešného Trenčína alebo v jeho bezprostrednom okolí. Nápis hlása víťazstvo II. rímskej légie nad Germánmi počas markomanských vojen v roku 179. Je to najvýznamnejšia rímska epigrafická pamiatka v strednej Európe na sever od Dunaja, zachovaná in situ.

Čo v preklade znemená známa rímska skratka S.P.Q.R.?

S.P.Q.R. je latinská skratka slovného spojenia Senatus Populus que Romanus, v preklade senát a ľud rímsky. V dobách Rímskej ríše bola táto skratka jej výsostným znakom, nachádzala sa mimo iného aj na minciach alebo na zástavách rímskych légií; dodnes sa nachádza v erbe Ríma.

Ktorý cisár je podozrivý z toho, že podpálil Rím?

Hubert Robert, Public domain, via Wikimedia Commons

Nera podozrievali zo založenia veľkého požiaru v Ríme roku 64. V roku 68 spáchal samovraždu, potom čo utiekol z Ríma, keď proti jeho krutovláde, zhýralému životu a jemu samému vzniklo povstanie prétoriánov. Jeho posledné slová vraj boli: „Ó, aký to vo mne zomiera umelec!“

Ako dlho trvala stavba kolosea v Ríme?

Aeroshot.it, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Stavba kolosea začala v roku 72 za vlády Vespasiana a dokončené bolo v roku 80 za vlády Tita.

Kedy sa podľa historikov datuje koniec rímskej ríše a teda aj koniec staroveku?

Pixabay

Rímsky štát historici datuje medzi roky 753 pred Kr. až 476.

Čo mali spoločné prvý a posledný cisár rímskej ríše?

Glyptothek, Public domain, via Wikimedia Commons/Classical Numismatic Group

Prvý rímsky cisár sa volal Octavius Augustus a posledný zase Romulus Augustus. Iróniou osudu sa volal posledný rímsky cisár Romulus ako legendárny zakladateľ Ríma a zároveň Augustus ako prvý rímsky cisár.

0
Uložiť článok
Komentovať