Ruský prezident Vladimir Putin odvolal šéfa vesmírnej agentúry Roskosmos Jurija Borisova a na jeho miesto vymenoval Dmitrija Bakanova. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
Podľa dekrétu zverejneného vo štvrtok na webovej stránke Kremľa sa stal novým šéfom agentúry 39-ročný Dmitrij Bakanov. Doteraz pôsobil ako námestník ministra dopravy so zameraním na inovácie.
Ide len o „rotáciu“ vedenia?
Odvolaný Borisov prevzal funkciu od Dmitrija Rogozina v júli 2022, niekoľko mesiacov po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Pred svojím vymenovaním do Roskosmosu bol podpredsedom vlády zodpovedným za sektor obrany. Podľa ruského spravodajského portálu RBK súvisí jeho odvolanie so sporom o výstavbu národného vesmírneho centra v Moskve. Problémy údajne spôsobujú rastúce náklady a neistota v súvislosti s realizáciou projektu.
Výmenu šéfa Roskosmosu označil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov za rotáciu vedenia. „Voči Jurijmu Borisovi neexistujú žiadne sťažnosti. (Jednoducho) prebieha rotácia a korporácia sa musí dynamicky rozvíjať,“ povedal hovorca pre agentúru TASS.
Roskosmos má pre Rusko dôležitý vojenský význam. Vďaka jeho družiciam majú ruské ozbrojené sily napríklad satelitné snímky z miesta bojov na Ukrajine.
Vláda sa masaker stále snaží ututlať. Pokojná manifestácia sa v Číne zmenila na peklo, o ktorom sa nehovorí
Bežecký tréner Ďurica: Nebežec sa vie na 5 km preteky pripraviť za 3 mesiace. Polmaratón odporúčam až po viac ako pol roku
Nové predajne rastú ako z vody. Lidla či Kauflandu sa dočkajú aj menšie mestá, nezaostáva ani Billa či Tesco
Zelená míľa je podľa Slovákov 3. najlepší film vôbec. Dosiahol tržby 286 miliónov, sú v ňom historické nepresnosti















Nahlásiť chybu v článku