V roku 1980 zasiahlo oblasť Sahelu v Afrike veľké obdobie sucha. Množstvo zrážok sa znížilo až o 80%, čo spôsobilo, že takmer všetka zeleň vyschla a zmizla. Pôda sa zmenila na nepriaznivú púšť. Prečítajte si príbeh muža, ktorý sa odhodlal túto zničenú prírodu zachrániť.
Ak chceli miestni obyvatelia počas obdobia sucha prežiť, museli toto miesto opustiť. Našiel sa však jeden človek s odhodlaním, že neopustí svoj domov a prírodu sa pokúsi zachrániť aj napriek nevhodným klimatickým podmienkam. Volal sa Yacouba Sawadogo a dnes je tomu už tridsať rokov, čo dennodenne cestuje naprieč púšťou a vysádza rastliny i stromy.


Nemá základné vzdelanie, nevie čítať ani písať, nepozná moderné technológie a praktiky, no riadi sa podľa prastarej africkej poľnohospodárskej techniky s názvom „Zai“. Jeho jediným nástrojom je lopata, pomocou ktorej vykope malé jamky, naplní ich kompostom a počas obdobia dažďov doleje otvory vodou. Tie sú schopné udržať vlhkosť a živiny aj počas obdobia sucha. Po rokoch sa ukázalo, že Sawadogova snaha sa vyplatila a jeho techniky boli úspešné. Kvalita pôdy sa viditeľne zvýšila a spolu s vypestovaním prosa a rôznych iných rastlín sa mu zadarilo aj s výsadbou nových stromov.

Na fotografii môžete vidieť, že jeho prácu je vidieť dokonca aj z vesmíru. Tento príbeh sa stal v roku 2010 známy po celom svete a je o ňom natočený aj dokument s názvom „Muž, ktorý zastavil púšť“. Finančný zisk z tohto dokumentu bol určený na obnovu miestnych lesov a do vzdelávacieho programu o poľnohospodárskej technike Zai.
Miška a Denis zo Sexuálnej výchovy: Klitoris je oveľa väčší, ako si ľudia myslia. Toto urobte po každom pohlavnom styku
Problém za tunelom Višňové: Vodiči neodbočia, nová cesta je zbytočná. Analytik Bazovský vysvetlil, prečo
Bola vysušená 5 rokov doma v garáži a jej rodina si to nevšimla: Záhada úmrtia mladej ženy vám nedá spávať
Už malý detail vie ušetriť desiatky eur, takto si nastavte radiátory. Odborníci upozorňujú, čo je doma najväčší problém
Patrí medzi najlacnejšie lyžiarske strediská v Európe: Najete sa tu už od 5,5 eura, cena skipasu vás prekvapí
S analytikom Potočárom sme sa rozprávali o energopomoci. Boli sme na magických trhoch, očarili nás ponukou aj cenami
Doktorka Jana Boboková o zomieraní: Život nie je nutné za každú cenu umelo predlžovať. Musíme akceptovať, že bude koniec
Našli ho mŕtveho v hotelovej vani, stal sa tak členom „Klubu27“: Smrť Jima Morrisona je dodnes veľkou záhadou
Ženy mučil a hral s nimi najzvrátenejšiu hru, akú si viete predstaviť. Z vraha sa dvíhal žalúdok aj skúseným policajtom
Exdetektív Vachálek: Ak by bol Černák na slobode, niekto by si ho našiel. Koncom búrlivej mafiánskej éry je vražda Kuciaka








Nahlásiť chybu v článku