Fundamentalistické hnutie Taliban nariadilo afganským ženám navštevujúcim tamojšie súkromné univerzity, aby nosili celotelovú abáju a nikáb zahaľujúci väčšinu tváre s výnimkou očí.
Študenti na týchto školách navyše musia byť v učebniach rozdelení podľa pohlavia, alebo aspoň oddelení závesom. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP.
Študentky môžu vyučovať ženy, nahradiť ich môžu starší muži s dobrými mravmi
V rozsiahlom dokumente, vydanom orgánom Talibanu pre otázky vzdelávania, sa tiež nariaďuje, aby študentky vyučovali iba ženy, no ak to nie je možné, nahradiť ich môžu aj starší muži s dobrými mravmi.

Ako uvádza AFP, nové nariadenie Talibanu prichádza krátko pred pondelňajším začiatkom nového akademického roka na afganských súkromných univerzitách a vysokých školách. Ich počet sa v krajine od prvej vlády Talibanu, ktorá trvala do roku 2001, výrazne zvýšil.
Vtedajší režim Talibanu na základe vlastnej interpretácie islamského práva fakticky vylúčil ženy zo vzdelávacieho systému. Dialo sa tak prevažne na základe nariadení o oddelenom vyučovaní oboch pohlaví a obmedzenia voľného pohybu žien, ktoré mohli vychádzať z domu len v sprievode muža.
Kratšie vyučovanie má zamedziť stretávaniu sa s mužmi
Podľa nových nariadení Talibanu sa ženám na afganských súkromných univerzitách bude končiť výučba o päť minút skôr ako mužom, aby sa na chodbách univerzít nemohli stretnúť. Následne budú musieť ženy počkať v oddelených miestnostiach, pokiaľ muži neopustia budovu.
Ako uvádza AFP, v posledných rokoch tradičné moslimské odevy žien zahaľujúce celú ich postavu do značnej miery zmizli z kábulských ulíc, častejšie ich však bolo vidieť v menších mestách.
Taliban ovládol Afganistan 15. augusta po tom, ako sa zmocnil hlavného mesta Kábul. Prisľúbil pritom, že jeho vládnutie bude tentoraz umiernenejšie ako v rokoch 1996-2001, čo sa má týkať aj prístupu voči ženám.
Mnohí sú však skeptickí ohľadom toho, či Taliban skutočne zmiernil svoje postoje, alebo či chce podobnými sľubmi len krátkodobo upokojiť medzinárodné spoločenstvo.
Tomáš robí technika na letisku vo Viedni: Lietadlo môže lietať s pokazeným komponentom, nový personál berie 2-tisíc eur
Mužom pchal do konečníka tyč, aby vyvrcholili: Lekár röntgenovým žiarením spôsoboval hnisavé vredy aj smrť
Prirovnávajú ho k Schindlerovi: Prekabátil nacistov a zachránil desaťtisíce Židov pred plynovou komorou
Najhorší deň v histórii letectva: Smrť až 583 ľudí zapríčinila séria náhod a jedného veľmi zlého rozhodnutia
Kristína a Juraj žijú na Islande, život je tu podľa nich drahý. Boli sme v Pivárni u Kultána z novej časti Na nože
Politológ Duleba v 1 na 1: Dramatické ruské ovplyvňovanie volieb, ktoré vidíme v Maďarsku, očakávame aj na Slovensku












Nahlásiť chybu v článku