Foto: Youtube (Central Michigan University)

Na pozemok farmára dopadol z vesmíru kus kameňa. Ten sa ho rozhodol prakticky využiť. Netušil však, aká je jeho skutočná hodnota.

Vyše osemdesiat rokov bol len zarážkou pri dverách maštale. Meteorit s váhou cez 10 kilogramov po svojom doterajšom pokornom živote v prachu, prichádza na výslnie. Dostáva sa do rúk odborníkov a stáva sa šiestym najväčším meteoritom zaznamenaným v americkom štáte Michigan. 

Hneď ako som ten predmet videla, vedela som, že sa jedná o niečo výnimočné. Je to najcennejší exemplár, aký som doteraz vo svojom živote držala v rukách, ekonomicky aj vedecky. “ povedala Mona Sirbescu, geologička Central Michigan University.

Neznámy muž z mesta Grand Rapids, sa na Monu obrátil so žiadosťou, či by bola ochotná preskúmať kameň, ktorý vlastnil vyše 30 rokov. Mal totiž podozrenie, že ide o predmet vesmírneho pôvodu – meteorit. Pre ňu to nebolo nič výnimočné. Vo svojej profesii sa s podobnými žiadosťami stretáva bežne. „Osemnásť rokov bolo mojou odpoveďou jednoznačne nie. Každý prípad, ku ktorému som bola pozvaná, meteoritom nebol.“ povedala geologička vo vyjadrení.

Po mnohých rokoch mohla aj ona konečne povedať inú, ako zápornú odpoveď. Jednak ide v tomto prípade o skutočný meteorit, ale sám o sebe je v niečom výnimočnejší, ako ostatné. Nález, pomenovaný podľa farmy, kde dopadol – Edmore, je veľký železno-nikelnatý meteorit s pomerne vysokým obsahom niklu, a to až 12%.

Ako sa dostal tento meteorit do vlastníctva majiteľa, je rovnako netradičný príbeh. Aktuálny majiteľ odkúpil farmu Edmore v štáte Michigan v roku 1988. Objektom ho sprevádzal predošlý majiteľ, od ktorého sa rozhodol statok odkúpiť. Otázke neodolal v momente, keď videl, aký predmet bol zarazený pri dverách maštale. Starší pán mu potvrdil, že ide o meteorit.

Vysvetlil nám, že v tridsiatych rokoch videl jeho otec, ako niečo dopadlo z oblohy na ich pozemok. Pri dopade to urobilo poriadny hluk. Ráno boli miesto skontrolovať a v kráteri našli meteorit. Ešte stále teplý,“ vysvetlila univerzita médiám.

Starý majiteľ považoval vesmírne teleso za súčasť pozemku, a tak ho predal spoločne s celou farmou novému majiteľovi. Ten sa po tridsiatich rokoch rozhodol z farmy odísť a kameň zobral so sebou. Väčšinou ho používal ako už spomínanú zarážku. Výnimkou boli napríklad chvíle, keď meteorit vzali jeho deti na malý výlet do školy, aby o ňom mohli porozprávať.

Časom muž zistil fakt, že ľudia dokážu zarobiť celkom pekné peniaze aj z malých kúskov a on mal doma hotových 10 kíl. Preto sa rozhodol predmet nechať ohodnotiť špecialistami. Vieme si predstaviť jeho vzrušenie, keď tak konečne učinil. Vzhľadom na zriedkavú kombináciu prvkov objavených v meteorite počas analýzy, táto dverová zarážka môže mať hodnotu až 86-tisíc eur. To nie je vôbec zlé, čo sa týka osemdesiat rokov starej zarážky.

Najviac pravdepodobné je, že ho majiteľ predá múzeu na výstavne účely alebo vášnivému zberateľovi, túžiacemu po rozšírení svojej zbierky. Necháme sa prekvapiť.

sciencealert.som
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy