Foto: Twitter/Space.com

Tento prípad nebude prvý, kedy sa kométa smrti k Zemi priblíži.

Prvýkrát asteroid vedci spozorovali už v roku 2015 a zaujala ich najmä svojim tvarom. Asteroid 2015 TB145 s prezývkou kométa smrti totiž výrazne pripomína lebku, za ktorú by sa vo svojich dielach nemuseli hanbiť ani tvorcovia hororov.

Vesmír je plný bizarností, záhad a zvláštnych náhod. Napríklad, japonskí odborníci sa pokúšajú vyvolať prvý umelý meteorický roj, kým iní si zas lámu hlavu nad tým, či existuje v našej sústave desiata planéta.

Meteorit smrti zaujme hádam aj toho najväčšieho skeptika. Nedá sa totiž poprieť, že tvarom výrazne pripomína ľudskú lebku a odborníci odhadujú, že okolo Zeme by kométa smrti mala preletieť približne 11. novembra. Našťastie, nemusíme sa obávať toho, že by meteorit smrti znamenal záhubu pre ľudstvo, okolo našej planéty totiž preletí vo vzdialenosti približne 38-miliónov kilometrov.

Toto nie je prvý prípad, kedy nás minie asteroid smrti. Vedci z observatória v Portoriku ho totiž spozorovali už v roku 2015, taktiež približne na prelome októbra a novembra. Na základe záberov, ktoré sa im podarilo vyhotoviť odhadujú, že asteroid môže merať v priemere 600 metrov a jednu rotáciu vykoná približne v priebehu piatich hodí.

Nie každý je však s prezývkou „kométa smrti“ spokojný. Niektorí odborníci totiž tvrdia, že takéto pomenovanie spolu s faktom, že prelet sa udeje v období tesne po Halloweene, môže zatieniť skutočnú dôležitosť tejto udalosti. Profesor Vishnu Reddy z arizonskej univerzity sa vyjadril, že nevidí pádny dôvod na to, aby sa asteroid volal kométa smrti a tvrdí, že takéto pomenovanie nie je vôbec vhodné.

Samozrejme, pomenovanie má aj mnoho zástancov, a to nie len v kruhoch laikov či konšpirátorov. Mnohí odborníci sa totiž nazdávajú, že telesá objavené vo vesmíre by mali mať jednoduché názvy a ideálne také, ktoré sa zapamätá aj široká verejnosť, nie len niekoľko ľudí spomedzi vedcov. Myslia si, že práve takýto prístup by mohol v budúcnosti do oblasti výskumu a astronómie pritiahnuť viac múdrych hláv. Okrem toho, je pravdepodobné, že názov Asteroid 2015 TB145 si o niekoľko rokov nebudú pamätať ani samotní vedci.

interestinengineering
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy