Foto: Twitter/ NASA History

Vedeli ste, že šanca zasiahnutia bleskom na horách sa pohybuje len okolo jedného percenta?

Napriek tomu však istého muža menom Roy Sullivan zasiahol blesk počas života až sedemkrát a prežil. Napriek tomu však nemá na Ann Hodgesovú, ktorú v jej vlastnom domove zasiahol meteorit. Stala sa tak jedinou ženou na svete, ktorú zasiahlo vesmírne teleso a prežila.

Mestečko Sylacauga v americkej Alabame sa pomaly pripravovalo na príchod vianočných sviatkov, pre jednu rodinu však bol posledný novembrový deň v roku 1954 plný všetkého, len nie predsviatočnej nálady. Ann Hodgesovú v jej domove zasiahol meteorit, aj keď štatistiky hovoria, že nebeské teleso zabije človeka približne raz za 7 000 rokov. Ann je však ešte zvláštnejšou výnimkou, pretože ju meteorit nezabil, ale zásah prežila.

Všetko, čo 32 ročná Ann v tom momente chcela, bolo trochu si odpočinúť, keď v tom strechu rodinného domu prerazil čierny kameň, odrazil sa od rádia a trafil ženu priamo do boku. Okrem modriny a poriadneho šoku však zázrakom nebola vážne poranená. V tom čase bola v dome aj Annina matka a ženy si mysleli, že je to možno kus lietadla, ktoré vybuchlo vo vzduchu. V tom čase totiž svetom zmietala Studená vojna.

Ukázalo sa však, že lietadlo to rozhodne nebolo. Kameň preskúmal geológ George Swindel a ten potvrdil, že Ann bola skutočne zasiahnutá meteoritom. Správa o nezvyčajnej udalosti sa svetom šírila rýchlosťou blesku a mestečko sa čoskoro zaplnilo zvedavcami a novinármi, ktorí bažili po príbehu schopnom vyvolať ošiaľ.

Pozornosť, akú Hodgeovcom venovali médiá, im spočiatku neprekážala. Čoskoro ich však udalosť obrala aj o posledný kúsok pokoja a súkromia. Telefón neustále vyzváňal a bez zvedavcov v pätách sa nemohli pohnúť ani na krok. Ďalší problém nastal, pokiaľ šlo o vlastníctvo meteoritu. Ann totiž trvala na tom, že keď zasiahol práve ju, právom jej patrí. Chcela si ho však privlastniť aj majiteľka domu, v ktorom žili. Dom totiž patril starej vdove menom Birdie Guy, ktorá tvrdila, že keď jej patrí dom, kde meteorit spadol, mal by jej patriť aj meteorit.

Nepatril však ani jednej zo žien a americká vláda ho poslala do Smithsonian inštitútu na ďalšie skúmanie. Aj verejnosť sa postavila na Anninu stranu, zákon však akosi nesúhlasil. Birdie so situáciou nebola spokojná a tvrdila, že meteorit spadol na jej pozemok, má teda patriť jej a napokon proti manželom podala žalobu. Samozrejme, Ann a jej manžel sa bránili a taktiež sa obrátili na právnikov.

Napokon sa situáciu podarilo upokojiť a Hodgeovci odkúpili vlastnícke práva za 500 dolárov. Mysleli si, že z toho neskôr zbohatnú, jeden z ich susedov totiž predal úlomok meteoritu, ktorý našiel pri ceste a kúpil si dom či auto. Kým sa však situácia upokojila a žaloba bola stiahnutá, prešli dva roky a médiá si za ten čas našli novšiu senzáciu. Pokúsili sa meteorit predať, nik však už oň nejavil záujem, jedine inštitút, ktorý ho ako prvý preskúmal, avšak za smiešnu sumu.

Ann verila, že meteorit jej priniesol v živote len nešťastie, vyčerpaná a znechutená sa ho teda napokon rozhodla darovať historickému múzeu. Život však už pre Hodgeovcov nebol ako predtým, ich vzťah nápor neuniesol a manželia sa rozviedli. Annino psychické zdravie začalo taktiež upadať a napokon sa dostala do ústavu.

Ann Hodgeová, jediný človek na svete, ktorý prežil zásah meteoritom, zomrela opustená v ústave v roku 1972 na následky zlyhania obličiek.

thevintagenews
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy