Mesto Pripjať je dnes mestom duchov. Pred najväčšou jadrovou katastrofou v dejinách ľudstva to však bolo celkom inak. Ako mesto vyzeralo pred 30 rokmi?

Od najväčšej jadrovej katastrofy histórie ľudstva ubehlo už 30 rokov. 26. apríla 1986 sa kvôli nedodržaniu bezpečnostných predpisov v Černobyľskej jadrovej elektrárni V.I. Lenina poškodil jeden z reaktorov a situácia prerástla v najhoršiu jadrovú haváriu vôbec. O tom, ako táto oblasť vyzerá dnes, ste už určite počuli a videli mnoho záberov z tejto oblasti duchov. Ako však mesto Pripjať, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti jadrovej elektrárne, vyzeralo pred katastrofou?

Dnes mesto duchov, no ešte pred 30 rokmi oblasť, ktorá žila rušným životom. Mesto Pripjať bolo mladé mesto, ktorého výstavba začala až v roku 1970. Samozrejme, že nevzniklo náhodou. Malo byť domovom pre 50-tisíc ľudí, prevažne pracovníkov elektrárne a ich rodín. A skutočne bolo v deň katastrofy v meste nahlásených až 49 400 tisíc ľudí.

cernobyl-1
pripyat.com
cernobyl-2
pripyat-city.ru
cernobyl-6
pripyat.com
cernobyl-7
pripyat.com
cernobyl-11
pripyat.com
cernobyl-10
pripyat.com
cernobyl-3
pripyat-city.ru
cernobyl-4
pripyat-city.ru
cernobyl-5
pripyat-city.ru
cernobyl-8
pripyat-city.ru
cernobyl-9
pripyat-city.ru

Mesto Pripjať žilo v dobách pred katastrofou rušným životom. Takmer 50-tisíc ľudí malo k dispozícii 15 materských škôl, 5 stredných škôl a jedno odborné technické učilište. Nechýbala ani kultúra. Našli by ste tu Palác kultúry, kinosálu a škola výtvarných umení. Architekti mysleli aj na športové vyžitie obyvateľov. Nachádzalo sa tu 10 telocviční, 3 kryté bazény, 10 strelníc a 2 športové štadióny.

cernobyl-12
pripyat-city.ru
cernobyl-13
pripyat-city.ru
cernobyl-14
pripyat-city.ru
cernobyl-16
pripyat-city.ru
cernobyl-17
pripyat-city.ru
cernobyl-18
pripyat.com
cernobyl-15
pripyat.com

Cestovateľské kino: Černobyľ (10.január, KC Dunaj)

Ak by ste sa chceli o meste Pripjať, Černobyľskej elektrárni a celej tejto oblasti dozvedieť viac, neváhajte navštíviť najbližšie Cestovateľské kino. Cestovateľ Dominik Orfánus túto oblasť navštívil totiž už 80-krát a rozhodne sa má s čím podeliť.

Cestovateľské kino: Černobyľ 

10. január, 17.00 : KC Dunaj, Bratislava

Ak vás prednáška o Černobyľe zaujala, rozhodne by ste nemali váhať s rezerváciou lístkov. Prednáška o 17. hodine je totiž pridané premietanie, keďže pôvodná udalosť o 20.hodine sa veľmi rýchlo vypredala.

ck-cernobyl-3

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy