Foto: moviestillsDB

Blíži sa jeseň a to je presne ten správny čas na čaj, popcorn a seriálový maratón.

Ak máte dilemu a neviete, čo robiť počas jesenných večerov, vybrali sme pre vás 15 seriálov z rokov 2018 a 2019, ktoré majú od kritikov viac než priaznivé hodnotenia. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Project Blue Book (2019)

ČSFD: 75%
IMDB: 7.6/10

Na kanáli Epic Drama sa od 19. septembra vysiela dramatický sci-fi seriál, ktorý je nakrútený podľa skutočných udalostí. Projekt Modrá kniha vychádza z prísne utajovaného vyšetrovania UFO americkým letectvom počas 50. a 60. rokov minulého storočia. Operácia, ktorá nesie rovnomenný názov ako seriál, sa zaoberala výskumom tisícky prípadov, z ktorých je až 700 dodnes nevyriešených. Seriál pochádza z dielne tvorcov Forresta Gumpa a nechýbajú v ňom skutočné spisy, historické udalosti, ale aj rôzne teórie. Má zaujímavé herecké obsadenie. V roli astrofyzika dr. J. Allena Hyneka sa predstaví Aiden Gillen, ktorého poznáme z Game of Thrones ako Littlefingera a Michael Malarkey, ktorý je známy z Upírskych denníkov, stvárňuje kapitána vzdušného letectva Michaela Quinna. Seriál môžete sledovať každý štvrtok o deviatej hodine večer.

Disenchantment (2018)

ČSFD: 73%
IMDB: 7.2/10

Satirický fantasy sitcom od tvorcu Simpsonovcov Matta Groeninga by ste si rozhodne nemali nechať ujsť. Seriál z dielne streamovacej služby Netflix je zasadený do obdobia stredoveku, konkrétne do kráľovstva Dreamland. Hlavná postava Bean je princezná, veľká rebelka a miluje alkohol a zábavu. Spoločnosť jej robí elf a démon Luci, ktorý jej neustále robí problémy. Hneď od úvodu vás chytí aj Groeningov rukopis, ktorý je výrazný najmä vďaka humoru a animácii.

Euphoria (2019)

ČSFD: 83%
IMDB: 8.4/10

Euphoria je dramatický seriál z dielne HBO, ktorý nám ponúka pohľad na americký tínedžerský život. Príbeh stredoškolákov, ktorí sú zmätení zo života, lásky, priateľstva, sexu, sociálnych sietí a zažívajú traumatické situácie, ktoré často riešia drogami. Hlavná hrdinka Rue, ktorú stvárňuje sympatická a talentovaná speváčko-herečka Zendaya, fantastická kamera a skvelý soundtrack sa postarajú o skvelý seriálový zážitok, ktorí si užijú aj tí, ktorí už nie sú stredoškoláci. Ak ste si v minulosti obľúbili 13 Reasons Why či Riverdale, zamilujete si aj túto minisériu.

The End of the F***king World (2018)

ČSFD: 81%
IMDB: 8.1/10

Romantický, vtipný a krvavý. Presne taký je tento seriál od Netflixu. Príbeh sleduje Jamesa a Allysu, tínedžerov, ktorí neriešia problémy ako ich rovesníci. James je totižto psychopat, ktorý má potrebu zabíjať a Allysa má problémy v rodine, čo sa odzrkadľuje na jej správaní. Chce utiecť z domu a tak si vytipuje Jamesa. Napriek tomu, že k sebe nič necítia, začnú spolu chodiť. Avšak James má s Alyssou iné úmysly. Výborná hudobná dramaturgia, skvelé až veľmi uveriteľné herecké výkony, dejové zvraty a krátka minutáž vás udržia neustále v strehu. A tento rok sa môžeme tešiť aj na druhú sériu.

Sharp Objects

ČSFD: 80%
IMDB: 8.3/10

Autorka knižnej predlohy sa pustila aj do scenára tohto netradičného projektu. Pri spisovateľke Gillian Flynn zvolili tvorcovia podobný postup aj v prípade filmu Gone Girl. Skvelý thriller, ktorého réžie sa ujal David Fincher, vyšiel práve z jej pera. Kniha sa predávala viac než dobre a tak jej bol zverený aj scenár k celovečernému filmu. Podobne chladný a temný projekt je aj dielo Sharp Objects, ktoré vzniklo v tej istej talentovanej hlave. Aj keď sa vám tento titul mohol stratiť v mori iných seriálov, určite by bola chyba, keby ste ho premeškali.

Maniac

ČSFD: 78%
IMDB: 8.2/10

Netflix tento rok prišiel s ďalším fantastickým titulom, ktorým je Maniac. Réžie tejto minisérie sa ujal Cary Fukunaga. Autor filmu Beasts of No Nation a filmár natoľko šikovný, že bez problémov obsadil do hlavných úloh Jonaha Hilla a Emmu Stone. Seriál sa odohráva v zvláštnych paralelných svetoch, ktoré sú výplodom virtuálnej reality. Za ňou stoja vedci, ktorí sa zaoberajú výskumom v oblasti psychických porúch a herecká dvojica predstavuje ich subjekt.

Our Planet (2019)

ČSFD: 96%
IMDB: 9.4/10

Dokument od Netflixu, ktorého najväčším lákadlom sú dychberúce zábery. Seriál je zameraný na zvieraciu ríšu po celom svete, od arktickej divočiny, cez obrovské africké krajiny, tajomné oceány až po džungle v Južnej Amerike. Dokument by si rozhodne zaslúžil to najväčšie premietacie plátno pre svoje úchvatné zábery prírody, zvierat, ich príbehov a aj prírodných javov. Zo seriálu by sme si mali odniesť posolstvo, ako naša planéta vyzerá a ako už nemusí vyzerať o pár rokov.

Chilling Adventures of Sabrina (2018)

ČSFD: 81%
IMDB: 7.7/10

Sabrina je poločarodejnica, ktorej otec bol významným černokňažníkom. Musí sa rozhodnúť, či podpíše The Book of the Beast a vďaka tomu sa stane plnohodnotnou čarodejníčkou aj ona. Tým by však prišla o všetkých kamarátov a aj priateľa a tak čelí náročnému rozhodnutiu. Fanúšikovia seriálu Riverdale určite tento seriál už zachytili, keďže tvorcovia prezradili, že seriály sú prepojené a odohrávajú sa v rovnakom svete. V budúcnosti by sme sa mali dokonca dočkať priameho prepojenia dejov.

The Act (2019)

ČSFD: 84%
IMDB: 8.1/10

Miniséria od Hulu je nakrútená podľa skutočných udalostí. Príbeh o detskom zneužívaní a krutej vražde vzbudzuje veľmi silné emócie. Zo začiatku nádherný vzťah matky a dcéry, farebné domčeky a rozprávky sa časom obrátia na mrazivé odhalenia, depresiu a hrôzu. Výborné herecké výkony, ktoré predviedli Patricia Arquette a Joey King sú nepochybne jednou z najväčších predností celého seriálu.

Castle Rock (2018)

ČSFD: 71%
IMDB: 7.7/10

Ak milujete svet kníh a poviedok Stephena Kinga, tak si určite nenechajte ujsť tento seriálový počin od Hulu. Psychologicky ladený hororový seriál je situovaný vo fiktívnom svete mestečka Castle Rock, ktoré má v Kingovej tvorbe zásadné miesto. Seriál využíva motívy z viacerých Kingových ikonických predlôh, avšak rozpráva ich netradičným a novým spôsobom.

When They See Us (2019)

ČSFD: 84%
IMDB: 9.0/10

Miniséria z dielne Netflixu rozpráva skutočný príbeh piatich chlapcov obvinených zo zločinu, ktorý nespáchali. 14 a 15-ročným chlapcom sa hovorilo Central Park Five a seriál nám ponúka pohľad na nespravodlivý proces z roku 1989. Ava DuVernay, režisérka seriálu, až mrazivo presne vyrozprávala celý príbeh. Nevinní ľudia museli znášať veľkú nespravodlivosť a šialené spôsoby polície sú až neuveriteľné.

The Haunting of Hill House (2018)

ČSFD: 84%
IMDB: 8.7/10

Pri Netflixe ešte ostaneme, avšak tentokrát ide o hororový seriál. Ide o adaptáciu rovnomennej knižnej klasiky z roku 1959 od Shirley Jackson. Kniha bola spracovaná aj do podoby dvoch filmov. Ak ste typ človeka, ktorý sa bojí len pri krvi a ľakačkach, tak zostanete sklamaní. Seriál má však temnú atmosféru, ktorá sa tiahne naprieč celou sériou. Usporiadanie udalostí vytvára mysteriózny príbeh.

Barry (2018)

ČSFD: 78%
IMDB: 8.3/10

Znudený nájomný vrah, ktorý sa rozhodne, že sa stane hercom. O tom je seriál od HBO s názvom Barry. Čierny humor a akcia na nás číhajú z každej strany a k tomu aj výborne premyslené postavy. Samotou zdeprimovaný nájomný vrah zo Stredozápadu, ktorý je nespokojný so svojím životom musí cestovať do Los Angeles, aby vykonal útok na jedného herca. Potajme ho sleduje ažkým nenarazí na kurz herectva, kde ho skupina hercov natoľko očarí a zaujme, že chce medzi nimi začať svoj nový život. Jeho zločinecká minulosť sa však nedá len tak zmietnuť pod koberec a musí nájsť balans medzo oboma svetmi.

Unbelievable (2019)

ČSFD: 81%
IMDB: 8.7/10

Marie bola obvinená, že si vymyslela znásilnenie, avšak dve policajtky sa snažia nájsť pravdu o tom, čo sa skutočne stalo. Viac k tomu povedať netreba, seriál určite nevynechajte.

Sex Education (2019)

ČSFD: 85%
IMDB: 8.3/10

Téma stredoškolských vzťahov a  prvého sexu sú vždy zaručeným úspechom. V seriáli sledujeme život 16-ročného Otisa, ktorého mama je sexuálnou terapeutkou. Vďaka nej sa veľa naučil a napriek nulovým sexuálnym skúsenostiam si spolu s Maeve založia vlastnú sexuálnu poradňu. Nechýba chytľavý soundtrack a britský humor, ktorý zaručene pobaví.

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články